AKP'li milletvekilleri DEM Partili Bozan'a saldırdı: Tekme ve yumrukla AKP'li milletvekilleri DEM Partili Bozan'a saldırdı: Tekme ve yumrukla

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi, Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına dair yaptığı incelemenin sonuçlarını paylaştı. İncelemede dikkat çekici tespitlere yer verildi. 
 
Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre incelemede yer alan tespitler şöyle: 
 
“*Yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın olmadığı görülmüştür.
 
* İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.
 
* Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır.
 
* Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir.
 
* OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir.
 
* Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır.
 
* OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.
 
* İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir.
 
* Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.
 
* Parafudr olmayışı aşırı gerilimlerin oluşmasına dolayısıyla ark oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Hat başlarında hat sonlarında ve Trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır)”