IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 18’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen dünkü duruşmanın tutuk inceleme kararı açıklandı.

Mahkeme, tutuklu yargılanan isimlerin tahliyesi, tutuksuz yargılanan isimlerin ise adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması yönündeki taleplerin tümünü oy birliğiyle reddetti.

MAHKEME ESKİ DOSYALARI DELİL GÖSTERDİ

Mahkeme, avukatların “Dosyada tutukluluğa yeter yeni olgular olmaksızın aynı gerekçelerle tutukluluk devam kararı verildiği” yönündeki beyanlarına da “Sanıklar yönünden kuvvetli suç şüphesinin devam ettiğine dair sonradan dosyaya giren bilgi ve belgeler bulunmaktadır” yanıtını vererek, “yeni bilgi ve belge” olarak kişiler hakkında başka illerde geçmiş yıllarda açılan dava dosyalarındaki kimi iddiaları gösterdi.

Mahkeme söz konusu diğer dava dosyalarından kırparak eklediği ve “yeni bilgi ve belge” diye nitelendirdiği iddialara ilişkin, “Bir bütün halinde bahsedilen hususların tutukluluk durumunun devamı yönünden makul şüphenin devam ettiğine dair objektif üçüncü kişileri ikna edecek inandırıcı delil niteliğinde olduğu mahkememizce değerlendirilmiştir” dedi.

KIŞANAK TAHLİYE EDİLMEDİ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak da azami tutukluluk süresi dolmasına rağmen tahliye edilmedi. Mahkeme, gizli ve açık tanık beyanlarını “kuvvetli suç şüphesi”ne delil sayarak, Kışanak hakkında tutukluluk devam kararı verdi.

Mahkeme, avukatların Kışanak için azami tutukluluk süresi dolduğundan tahliye edilmek zorunda olduğu yönündeki beyanlarına ilişkin ise, “Bu talebe ilişkin olarak mahkememizin 70 nolu celsesinin 6 nolu ara kararında ve 71 nolu celsenin 26 nolu ara kararında açıklamalar yapılmıştır. Bu nedenle önceki gerekçelerle sanık müdafilerinin taleplerinin reddine” dedi.

AİHM'NİN DEMİRTAŞ KARARI YİNE TANINMADI

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 22 Aralık 2020’de verdiği “derhal tahliye” kararını yine tanımayan mahkeme, önceki tutuk devam kararındaki benzer ifadelerle Kobanê Davası’nın AİHM kararıyla ilişkisi olmadığını savundu. HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında verdiği tutuk devam kararını da yine açık ve gizli tanık beyanlarına dayandırdı.

'KOPYALA YAPIŞTIR' TUTUK DEVAM GEREKÇELERİ

Mehmet Şimşek'ten 'Yerel Halk' Açıklaması: Milletim, Tutumumu Tanır Mehmet Şimşek'ten 'Yerel Halk' Açıklaması: Milletim, Tutumumu Tanır

Mahkeme; Alp Altınörs, Bülent Barmaksız, Dilek Yağlı, Günay Kubilay, Pervin Oduncu, Zeynep Ölbeci, Aynur Aşan, Ayşe Yağcı, Meryem Adıbelli, Ayla Akat Ata, Sebahat Tuncel, Nazmi Gür, İsmail Şengül, Ali Ürküt ve Zeynep Karaman’ın tutukluluk devam gerekçelerini kopyala yapıştır şeklinde benzer ifadelerle gizli ve açık tanık beyanlarını gerekçe gösterdi.

Bir sonraki duruşma 4 Mart’ta görülecek. (MA)