33 Düş Yolcusu katledildikleri yerde anıldı 33 Düş Yolcusu katledildikleri yerde anıldı

Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde düzenlenen "İradeye Saygı Yürüyüşü" başladı. 
 
İSTANBUL
 
İstanbul'da aralarında DEM Parti milletvekilleri Çiçek Otlu, Cengiz Çiçek ve Ali Bozan’ın bulunduğu çok sayıda kişi, sabahın erken saatlerinde DEM Parti Kadıköy İlçe Örgütü önünde bir araya geldi. Üzerinde “Kayyum Defol” yazılı tişörtleri giyen yürüyüşçüler, yola çıkmadan önce açıklamada bulundu. 
 
Burada konuşan DEM Parti Milletvekili Çiçek Otlu, “Kürtler ve Türkiye’deki halklar, emekçi, sol hareketler olarak hiçbir şekilde AKP faşist rejiminin baskılarına ve kayyım atamalarına boyun eğmeyeceğimizi Wan’da ki büyük halk direnişiyle gösterdik. Kayyım atamasından sonra ’Hakkari için İstanbul ayakta’ şiarıyla başlattığımız Adalet Nöbeti her gün büyüyerek sürmekte. İstanbul’dan Amed’e, Amed’den İzmir’e, İzmir’den Samsun’a ve Şırnak’a kadar bütün halklar birleşerek, AKP rejiminin kayyım gaspına karşı mücadeleyi büyütüyoruz” dedi. 
 
‘YAŞASIN BİRLEŞİK MÜCADELE’
 
İstanbul’dan Colemêrg’e gerçekleştirecekleri yürüyüşe değinen Otlu, şunları belirtti: “Bu adalet yürüyüşü, Kürt halkının iradesinin gasp edilmesine ‘hayır’ demektir. Bu yürüyüş, emeğimize ve özgürlüğümüze sahip çıkma yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, Kurdistan’da ormanları yakarak halkımızı katleden AKP rejimine cevaptır. İstanbul’dan Colemêrg’e yaşam hakkımızı, belediyelerdeki irade hakkımızı savunmak için yürüyoruz. Belediye eşbaşkanlarımızı biz seçeceğiz. Adalet yürüyüşümüz devam edecek ve kayyımlar gidecek biz kalacağız. Yaşasın birleşik mücadelemiz.” 
 
Açıklamanın ardından “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” ve “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganları atıldı. Daha sonra İstanbul’dan 10 kişilik İstanbul yürüyüş kolu, partililer tarafından Colemêrg’e uğurlandı.
 
Grubun uğrayacağı her kentte yeni katılımlarla yürüyüş devam edecek. 
 
İZMİR 
 
Ege Bölgesi’ndeki yürüyüşçüler ise, İzmir'de buluştu. İstanbul'dan yola çıkan yürüyüşçülerle Ankara'da buluşacak olan grupta, DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut, Muğla İl Eşbaşkanı Neslişah Çetinkaya ve İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk da yer aldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ege Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen grup, yürüyüş öncesi açıklama yaptı. "Belediyeler bizimdir, kayyıma hayır" pankartının açıldığı açıklamada, "Bijî berxwedana Colemêrg" sloganı atıldı.
 
Açıklamayı yapan DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Mehmet Kuruş, halkın kararlı direnişi karşısında AKP'nin kayyım kararında geri adım atmak zorunda kalacağını belirterek, "Suni gerekçe ve sahte delillerle, halkın iradesiyle seçilen eşbaşkanımız tutuklandı. Colemêrg halkının iradesi gasp edilmek istendi. Belli ki AKP iktidarı gittikçe bu politikayı yaygınlaştıracak. Dolayısıyla Colemêrg Belediyesi'ne atanan kayyım sadece Kürt halkına yönelik değildir" diye belirtti. Kayyım atama politikasını "darbe" olarak niteleyen Kuruş, "Özgürlük, demokrasi ve barışın tesis edilmesi için yoğun bir mücadele sürecinin başlatılması gerekiyor. Bugün buradan gerçekleştirdiğimiz yürüyüş, 'İradeye saygı yürüyüşü'dür. Türkiye ve Kurdistan'ın her tarafından gerçekleştirilecek olan bu yürüyüş, darbelerin bertaraf edilmesini ve halkın iradesine saygı duyulmasını amaçlamaktadır" ifadelerini kullandı. 
 
Açıklamanın ardından yürüyüşler, alkış, zılgıt ve sloganlarla Ankara'ya hareket etti.