Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçim çalışmalarını il, ilçe ve beldelerde kapı kapı dolaşarak sürdürüyor. 

RIHA 

DEM Parti Riha Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Celalettin Erkmen - Gülşen Özer, merkez ilçeler Haliliye Belediyesi eşbaşkan adayları Süphi Yılancı - Adalet Eriş, Karaköprü Belediyesi eşbaşkan adayları Rıdvan Yavuz - Rezan Ayhan ve Eyyübiye Belediyesi eşbaşkan adayları Halil Akbaş - Adalet Eriş'in içinde yer aldığı heyet, Haliliye ilçesinde seçim çalışmalarını ortak sürdürdü. Eşbaşkanlar ve beraberindeki heyet Atatürk Bulvarı, Kapaklı Pasajı, Japon Pasajı ve Avrupa İş Merkezi'nde bulunan esnafı ziyaret etti. Ziyaretlerde, broşür ve Ramazan ayı dolayısıyla imsakiye dağıtıldı. 

Yurttaş ve esnaflarla yapılan temaslarda, değişim çağrısı öne çıkarken bir yurttaş, “AKP hiç uğramıyor buraya. Ben CHP’ye oy verdim ama onlar bile hiç uğramadı buraya” dedi. Bir başka yurttaş ise “Sadece belediyeler için değil. Cezaevinde binlerce insan var. Onlar için de mücadele etmek gerekiyor” diye konuştu.  

HEWAG 

Hewag (Bozova) Beldiyesi eşbaşkan adayları Aygün Kapıkayalı ile İsmail Yıldız, DEM Parti ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik meclisi üyeleri ile çok sayıda yurttaşın katılımıyla esnaf ziyaretleri yapıldı. Daha sonra Salûc, Baxîlce, Kepirçî kırsal mahalleleri ziyaret edilerek buralarda geniş katılımlı toplantılar yapıldı. Yurttaşların yerel yönetimlerden beklentilerini dile getirdikleri toplantılarda sorun, görüş ve öneriler alındı. Adaylar ise bu sorunların çözümüne dair projelerini anlatarak DEM Parti’ye destek istedi. 

SERÊKANİYÊ 

Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesindeki seçim çalışmalarının bugün ki ayağında yer alan HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, DEM Parti’nin eşbaşkan adayı Uğur Kahraman ve beraberlerindeki kalabalık grup, Hummera Jorîn,  Xidirxelef ve Lebbana kırsal mahallelerini ziyaret etti. Ev, hasta ve taziye ziyaretleri şeklinde devam çalışmalarda yurttaşlarla toplantılar da yapıldı. Adaylara yoğun bir ilginin gözlemlendiği çalışmalar tüm gün boyunca kırsal mahallelerde devam edecek. 

SÊWEREG 

Sêwereg (Siverek) DEM Parti adayları Yıldız Çetiner ile Ali Dusak, ilçe merkezinde esnaflarla bir araya geldi. Ayvanat Mahallesi esnafını ziyaretiyle başlayan seçim çalışmaları görüş ve önerilerle devam etti. 

CÛRNÊ REŞ

 Cûrnê Reş (Hilvan) Belediyesi eşbaşkan adayları Garip Yeşil ve Serhan Paydaş, Ziraat Odası ve tekstil atölyelerini gezerek yurttaşlarla bir araya geldi. İlçe merkezinde ev ziyaretleriyle devam eden çalışmalara yurttaşlar destek verdi. 

PIRSÛS 

Seçim çalışmalarıyla birlikte Newrozu kutlamaya hazırlanan Pirsûs’un eşbaşkan adayları Ayten Kaya ve Müslüm Baran iki koldan çalışma yürüttü. Adaylardan Müslüm Baran ilçe merkezinde esnaf ve halk ziyaretleri yaparken, Kaya kırsal mahalleleri gezdi. Belîk, Ollîk, Keberlîya jer û jor mahallelerini ziyaret eden ve yoğun ilgiyle karşılanan eşbaşkan DEM Parti’ye destek istedi. 

XELFETΠ

Xelfetî (Halfeti) ilçesindeki seçim çalışmaları da bugün kırsal mahallelerde yoğunlaştı. Eşbaşkan adayları Saniye Bayram ve Mehmet Karayılan konvoy halinde Tavşanören, Xêrwanek, Bağlıca ve Macunlu kırsal mahallelerinde coşkuyla karşılandı. Gittikleri her yerde zılgıtlarla karşılanan adaylar yurttaşlara hizmet sözü verdi. 

BÊRECÛK 

Belediye Eşbaşkan adaylarının yine aynı şekilde kırsal mahalle çalışması yürüttüğü bir başka ilçe ise Bêrecûk (Birecik) oldu. Civîn, Dûderî, Derşebek, Alahaç, Mirbî, Şekerköy, Medirbaz, Hayrahmet ve Hevacîk mahallelerinde çalışmalar yürüten Eşbaşkan Adayları Berivan İlkaya Manas ve Mehmet Begit ardında ilçe merkezine geçerek, kafe ve kahvehanelerde yurttaşlarla bir araya geldi. 

WÊRANŞAR 

Wêranşar (Viranşehir) Belediyesi eşbaşkan adayı Serhat Dicle İnan ve Bedriye Yorgun Karacadağ Caddesi, Paşa Konağı Caddesi esnafını ziyaret ederek yaşanan sorunları konuştu.

MÛŞ

Mûş’ta seçim çalışmalarını hızlandıran DEM Parti üyeleri çalmadık kapı bırakmadı. Seçim çalışmalarına katılan DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, milletvekili Sümeyye Boz, belediye eşbaşkan adayları ve meclis üyeleri tekstil ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretler sırasından 31 Mart seçimlerine vurgu yapıldı.  Tekstilde çalışan kadınlarla temaslarda bulunan DEM Parti heyeti, değişimin ancak DEM’le olacağı mesajını verdi. Tekstil çalışanlarına “31 Mart seçimleri için ne düşünüyorsunuz?” sorusunu soran Doğan’a, “Artık değişim istiyoruz, istihdam alanları istiyoruz. Partinin durumu şimdilik gayet iyi ve güzel sonuçlar bekliyoruz. Sonuna kadar partimizle beraber olacağız” diye konuştu. 

‘DEĞİŞİME İMZA ATACAĞIZ’

DEM ağacının bütün sorunlara çözüm olacağının vurgusunu yapan DEM Parti Sözcüsü Doğan, bu seçimlerde artık Mûş’un iradesini belirlemesi gerektiğini dile getirdi. DEM Parti adaylarının halk tarafından benimsendiğini ifade eden bir yurttaş ise “Doğru ve güvenilir adaylarımızla inşallah belediyemizi alacağız. Hep beraber çalışarak, sandıklara sahip çıkarak bizler Mûş’ta değişime imza atacağız” diye konuştu.

Seçim çalışmaları gün boyu devam etti. 

WAN

DEM Parti Wan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Neslihan Şedal ve milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit,  Rêya Armûşe (İpekyolu) ilçesinde bulunan İkinisan ve Gölbaşı caddelerindeki esnafları ziyaret etti. Seçim ve Newroz bildirilerini dağıtan Şedal ve beraberindekiler, esnaflarla uzun süre sohbet etti. Esnaflar ise destelerini iletti. 

QERS  

CHP: TBMM Görevini Yerine Getirmeli, Her Kuruşun Hesabı Sorulmalı CHP: TBMM Görevini Yerine Getirmeli, Her Kuruşun Hesabı Sorulmalı

DEM Parti Qers il örgütü de Çamlıca Durağında bulunan Seçim Bürosu’nda halk toplantısı düzenledi. Toplantıya DEM Parti Grup Başkanvekili ve Qers Milletvekili Gülistan Koçyiğit ile Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Qers Belediyesi eşbaşkan adayları Arzu Şavaş Derman ve Kenan Karahancı’nın yanı çok sayıda kişi katıldı. 

‘SEÇİMLERDEN BAŞARI BEKLİYORUZ’

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Gergerlioğlu, “Kars’tan büyük bir başarı bekliyoruz. Kars bunu hak ediyor. Kayyım, halkın malını hem talan etmiş hem de gasp etmiş ve bir hizmet de yapmamış. Kars aynı zamanda tarihi turistlik açısında ülkenin önemli bir yeridir. Maalesef buna rağmen Kars’ta toplumsal, kültürel ve ekonomik alanda gerileme var. DEM Parti bu sorunları eşbaşkanlarla aşacaktır. 1 Nisan sabahı demli çaylarımızı belediyeyi alarak orada içeceğiz” ifadelerinde bulundu. 

‘VARSA YOKSA SINIR ÖTESİ OPERASYON’

Burada halka konuşan Koçyiğit, şunları söyledi: “Olağanüstü bir durum üzerinden, bir savaş psikolojisi ile halkın iradesini ipotek altına alınmaya çalışılıyor. Kurdistan’da kayyım atadıkları belediyelere bakın her birinde yaşanan yolsuzluk, talanın ve rantın ayyuka çıkmış durumda. Herkes bunların hizmet yapmadığını gayet iyi biliyor. Kentin sorunlarına çözüm arayışı içerisinde olması gereken iktidar, varsa yoksa sınır ötesi operasyonu gündemine alıyor. İktidar, ‘Bize oy verin biz sizin kaynaklarınızı, vergileriniz tanka-topa yatıralım, sınır ötesi operasyonlara yatıralım’ diyor.  Tek dertleri var o da iktidarda kalmak ve iktidarda kalmak için her seçimi bir beka sorunu haline getiriyorlar.” 

Halk toplantısı seçim şarkıları eşliğinde halayla son buldu.

COLEMÊRG

DEM Parti’nin Colemêrg ve ilçelerindeki yerel seçim çalışmaları hız kesmeden coşku ve heyecanla sürüyor. DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Colemêrg milletvekili Vezir Parlak, DEM Parti Çelê İlçe Örgütü, ilçeye bağlı Aşût köyünde bulunan Qeşurî aşiretlerinin kanaat önderleri, kadınlar ve gençlerle bir araya geldi. Yapılan ziyaretlerin kitlesel geçmesi ve köyün tamamının DEM Parti bayraklarıyla donatılması dikkati çekti. Ana muhalefet ve bazı kesimlerin, DEM Partinin, AKP iktidarıyla görüşmelerinin olduğunu iddialara ilişkin konuşan Parlak, “AKP’yle görüşmelerimizin olduğunun aksine, iktidar daha geniş kapsamlı bir savaş için hazırlanıyor. Görüşmelerimiz olsaydı bugün devam çatışmalı ortam son bulur ve bu kadar geniş kapsamlı bir savaşın hazırlığı olmazdı. Geniş savaş hazırlığı yapanlar iyi bilmeli ki ne Kürt halkı ne de başka halklar savaşla bitmez. Her şeyin sonu çözümdür” dedi. 

‘DAHA ÇOK GÜÇ SAHİBİ OLACAĞIZ’

Yerel seçimler de oy oranını ikiye katlamaları dahilinde büyük bir güç elde edeceklerini ifade eden Parlak, şöyle devam etti: “Bu güçle tüm partiler çözüm için bizimle masaya oturur. Siyasi alanda ne kadar çok oy alır ve birlik olursak devlet o zaman bizimle diyaloğa geçer ve müzakere yapar. Ama bizler siyasi alanda düşüş yaşadıkça devlet ısrarla savaşı savunur. Halkımızdan tek talebimiz, 31 Mart’taki yerel seçimler de şu an burada olmayan herkesi adreslerinin bulunduğu yere getirerek oylarını kullandırmasıdır.” 

AMED/ GÊL

DEM Parti, Amed'in Gêl (Eğil) ilçesinde halkla bir araya geldi. Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Doğan Hatun, Gêl Belediye Eşbaşkan Adayları Bahar Karakaş Uluğ ile Mehmet Zülküf Polat, Amed Milletvekili Adalet Kaya ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray'ın gerçekleştirdiği halk ve esnaf ziyaretleri Gêl ilçe merkezinde başladı.

Yurttaşlar, ziyaretçi heyeti ilgiyle karşıladı. Selamlaştıkça büyüyen kitle Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı ve heyetle sohbet edildi. Ardından Saricek (Sarıca) mahallesine doğru yola çıkıldı.

Saricek'te de genç ve yaşlı birçok yurttaş, heyetle köy meydanında bir araya geldi ve sohbet etti. Mehmet Zülküf Polat, bin 200 hayali seçmenin Gêl'e yerleştirildiğini hatırlatarak, "Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için bütün kaynaklarımızı talan ediyorlar. Dışarıdaki arkadaşlarımızın da gelip oy kullanması lazım" dedi. Daha sonra söz alan Bahar Karakaş Uluğ ise kayyım politikalarıyla el konulan belediyeleri hayali seçmenler aracılığıyla "yasal" yollarla almaya çalıştıklarını, buna karşı herkesin oy kullanması gerektiğini belirtti.

Saricek ve diğer tüm yerleşkelerin sorunlarıyla tek tek ilgileneceklerini kaydeden Amed Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayı Doğan Hatun, "Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın verdiği söz bizim sözümüzdür, yerde kalmayacaktır" dedi. DEM Parti Amed milletvekili Adalet Kaya ise bu seçimin, Kürtlerin kendi iradesini dünyaya göstermesi açısından büyük bir önemi olduğunu söyleyerek, yurttaşları PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün gündeme alınacağı 21 Mart'taki Amed Newroz'una davet etti.

Daha sonra Ayintirit (Kaya) kırsal mahallesi ziyaret edildi. Burada da yurttaşlarla bir araya gelindi ve sohbet edildi.

HEZRO

Amed'in Hezro (Hazro) ilçesine bağlı Goma Eindar köyüne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete DEM Parti Amed Milletvekili Serhat Eren, Hezro Belediye eşbaşkan adayıları Hasibe Yazdık, Erhan Güven ve parti üyeleri katıldı.

Amed Milletvekili Halide Türkoğlu ve beraberindeki heyet de  Amed’in Hêne (Hani) ilçesine bağlı Abacılar köyünde taziye ziyaretlerinde bulundu ve ev ev dolaşarak yurttaşların sorunlarını dinledi. 

ÎDİR

DEM Parti Xoşxeber Beldesi  eşbaşkan adayları Emine Yöndem Kartal ve Ömer Çelik ile partililer, ev ev seçim çalışması yürüttü. Yurttaşlar, aday ve partilileri evlerinin kapısında karşıladı. Çocuklar ve kadınlar adayları ve partilileri zafer işaret ile karşıladı.

Yurttaşlar partinin adaylarını öperek, desteklerini dile getirdi. Birçok yurttaş, DEM Partinin Kürtlerin hakkını ve Kürtçeyi savunduğunu bu nedenlerden ötürü tercih edeceklerini söyledi. Adaylar, yurttaşlara belde eşbaşkanı seçilmeleri halinde kendilerinden ne tür taleplerinin olduğunu da sordu. Yurttaşlar, tek bir taleplerinin olduğunu ve bunun da partinin kazanması olduğunu söyledi. MA