1 Mart yerel seçimleri için partilerin belirledikleri aday listelerini seçim kurullarına teslim etme süresi sona erdi. Sürenin dolmasının hemen ardından DEM Parti'nin İstanbul adayları olan Meral Danış Beştaş ve Murat Cepni'nin başvurusunun yapılmadığı iddiası bazı basın organlarında yayınlandı. DEM Parti'nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklama ile bu iddia yalanlandı. Konuya dair İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan açıklama geldi.

'DEM PARTİ İSTANBUL'DA SEÇİME GİRİYOR'

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun açıklamasında "DEM Parti İstanbul adaylarının başvurusunun 16.55'te yapıldığı belirtilerek, başvuruların geçerli olduğu aktarıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Erdoğan İsrail'e destek veren ülkelere seslendi.. 'Kimse aklımızla alay etmesin' Erdoğan İsrail'e destek veren ülkelere seslendi.. 'Kimse aklımızla alay etmesin'

"DEM Parti'nin bavşurusu 16.55'te alındı, 17.14'te işlemler tamamlandı. DEM Parti İstanbul'da seçime giriyor."

NE OLMUŞTU?

DEM Parti’nin İBB Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni için İl Seçim Kurulu'na başvuruda geç kalındığı ve bu nedenle başvurunun kabul edilmediği iddia edilmişti. DEM Parti'den ise "Başvuruyu zamanında yaptık. Spekülasyonları gidermenin sorumluluğu İl Seçim Kurulu'nda" açıklaması yapılmıştı.

Evrakların seçim kuruluna teslim edilip edilmediğine dair sorulan soruya KRT televizyonunda cevap veren DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Bu sorunun sorulması bile algı yaratıyor" demişti.

Bakırhan, şöyle konuşmuştu:

"İstanbul adaylığı başvurularına ilişkin spekülasyon yapılıyor. Yayına gelmeden de arkadaşlarımızla görüştüm. İstanbul adaylığı başvurularıyla ilgili hiçbir problem yok. İstanbul'da adaylarımız bir haftadır çalışma yürütülüyor. Adaylarımızı çıkardık, çalışmalarımıza başladık. Bütün partilerin aday listeleri son güne kalır, bu gayet normal."Artıgerçek