Gazze'de Son Durum: BM, İsrail Ordusunu 'Kara Listeye' Ekledi Gazze'de Son Durum: BM, İsrail Ordusunu 'Kara Listeye' Ekledi

Amed’in Licê (Lice) ilçesinde 21 Mart 2023 Newroz kutlamaları sonrası 14 yaşındaki Y.D.'nin kaçırılması ve işkenceye maruz kalmasına dair İlçe Emniyet amirlerinden Aykut Oral ile polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan, Gökhan Bay ve Hayrettin Çakmak hakkında açılan davanın yargılaması sürüyor. Tutuksuz yargılanan 5 polis hakkında "hürriyetti tehdit" suçlamasıyla açılan davanın 4'üncü duruşması yarın Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 

Yargılama sürerken, dosyaya yeni evraklar eklendi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Teftiş Kurulu'nun polisler hakkında disiplin soruşturması dosyaya konuldu. 5 polis de Teftiş Kurulu'na verdikleri beyanlarda, Y.D.'yi darp etmediklerini ve "mala zarar vermediklerini" ileri sürdü. Teftiş Kurulu, 5 polisin Y.D.'nin telefonunu attığına dair somut delil bulunmadığını ve bu nedenle "Mala zarar verme" suçu yönünde cezaya yer olmadığını kaydetti. 

SERBEST BIRAKTIKLARI İÇİN 'KUSURLU' BULUNDULAR 

Kurul, Y.D.'nin darp edilmesine dair 5 polisi "kusurlu" buldu. Kurul, "kişi hürriyetini yoksun kılma" suçunun oluşmadığını kaydetti. Bu duruma, 5 polisin "Y.D.'yi işlediği suç gerekçesiyle yakaladıkları, yaşının küçük olduğunu anladıklarından serbest bıktıkları" gerekçe gösterildi. Ancak "suç işlediği şüphesiyle yakalanan bir kişiyi her ne sebep olursa Cumhuriyet Savcılığı’na bilgi vermeden serbest bırakarak, görevin takdir ve yerine getirilmesinde müsamaha ve savsaklama göstermek fiilini işledikleri" gerekçesiyle polislerin "kusurlu" olduğu ifade edildi. 

Kurul, 5 polisin Y.D.'yi darp etmesiyle "Hizmet işinde resmi sıfatın gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışta bulunduklarını" kaydetti. Bu nedenle 5 polise sadece "Personelin bulunduğu kademede ilerlemesinin 16 ay durdurulması" cezası verildi. Kurul ayrıca "Kişi hürriyetini yoksun kılma" suçlaması kapsamında ise sadece "kınama" cezası vermekle yetindi. 

İZİNSİZ KAÇIŞA 3 GÜNLÜK AYLIKTAN KESME CEZASI!

Kurul, polisler Aykut Erol, Hayrettin Çakmak ve Gökhan Bay hakkında "Amirinden izin almamak suretiyle görevli bulunduğu il dışına çıkmak" suçlamasına dair de karar verdi. Söz konusu 3 polis, olaydan sonra hastaneden 2 gün rapor alarak sivil araçla İstanbul'a giderken Ankara'da gözaltına alınmıştı. 3 polis, ağız birliği yaparak bu suçlamalara dair beyanlarında, "kaçmadıklarını ve Teröre hedef gösterildiklerini" iddia etti. Polisler, İstanbul'daki avukatlarını ziyaret etmek için yola çıktıklarını öne sürdü. 

Kurul, "Amirinden izin almamak suretiyle görevli bulunduğu il dışına çıkmak" suçlaması kapsamında 3 polise "3 günlüğüne aylıktan kesme" cezası verdi.  MA