Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon, asgari ücretle çalışanların ve emeklilerin alım gücünü düşürürken asgari ücrete yılda bir kez zam yapılması yönündeki karar da tepkilere neden oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grup başkanvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Emir ve Gökhan Günaydın, Meclis Başkanlığı’na emekliler ve asgari ücretle çalışanlar için bir yasa teklifi sundu. İşçilerin satın alma güçlerinde büyük bir erime yaşandığı belirtilen yasa teklifinde "Asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında arttırılması" önerisi sunuldu.

'EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKARILSIN'

TCMB, Döviz Kredilerinde Sınırlamaya Gitti: İşte Detaylar TCMB, Döviz Kredilerinde Sınırlamaya Gitti: İşte Detaylar

Teklifte, asgari ücretle çalışan işçilerin satın alma gücünün korunması için asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında arttırılması, en düşük emekli aylığının belirlenmesinde asgari ücretle ilişki kurularak en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılması ve esnafın kendisiyle çalışanları için ödediği yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası için ödediği primlerin işveren hisselerinin yarısının Hazine tarafından karşılanması önerileri yer aldı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Ocak ayında yapılan düzenlemeyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan net asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğunu açıklamıştı. Öte yandan en düşük emekli maaşı 7500 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti.

MART AYI ENFLASYONU

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), açıkladığı 2024 Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi'ne göre TÜFE'deki değişim mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti. Artıgerçek