Gezi Davası'nda hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala, bugün tam 6 yıldır cezaevinde. Kavala, cezaevindeki 6. yılına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Kavala, "Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı" dedi. Kavala, ayrıca Filistin için uluslararası kuruluşlara 'duyarlılık' çağrısı yaptı.

Kavala'nın açıklaması şöyle:

Özel ve Dervişoğlu'dan 'normalleşme' açıklaması: 'Aramızda hiçbir değişiklik olmadı' Özel ve Dervişoğlu'dan 'normalleşme' açıklaması: 'Aramızda hiçbir değişiklik olmadı'

"6 yıl boyunca suç işlediğime dair hiçbir delil olmadan cezaevinde tutuldum. Bunun sona ermesini beklerken, Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinin kendisi de hapis deneyimi yaşamış olan Vaclav Havel adına verdiği ödüle layık görülmem bana onur verdi. Ancak, Hamas’ın sivillere saldırı eylemi ve İsrail bombardımanının Gazze’de yarattığı felaket sevinmeme fırsat vermedi. Filistin’de büyük acılara sebep olan terör ve şiddet ortamını besleyen adaletsizliklere karşı tüm uluslararası kuruluşların daha fazla duyarlılık göstereceklerini ve uluslararası hukuk normlarına uygun biçimde barışın sağlanması için güçlü bir inisiyatif alacaklarını umuyorum. Havel’in dediği gibi, “en önemlisi umudu kaybetmemek”. Ülkemde hukukun egemen olacağına dair umudumu kaybetmedim."

NE OLMUŞTU?

İş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala, Kavala, 18 Ekim 2017’de gözaltına alınmıştı ve 15 gün gözaltında tutulduktan sonra 1 Kasım 2017’de “Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. 25 Nisan 2022'de ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen Kavala, halen Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.