Bakan Yerlikaya: Ev Hırsızlığı Yüzde 46,7 Azaldı Bakan Yerlikaya: Ev Hırsızlığı Yüzde 46,7 Azaldı

78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can'a, hakkında kapatılma cezası açılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için 1 günlük yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Can'ın 10 gün içerisinde en yakın ceza infaz kurumuna teslim olmasını istedi.

Artı Gerçek'e açıklamada bulunan Can, 28 Ağustos Pazartesi infaz bürosuna teslim olacağını belirtti. Can, "Bu pazartesi sabah Çağlayan Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ilamat ve infaz bürosuna gidip teslim olacağım. Günün sonunda ya denetim serbestliği hakkına dayanarak gir - çık, ya da cezanın infazı süresi başlayacak" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nde bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği (GYY) kampanyasına katıldıkları için "terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan aralarında Celalettin Can, İhsan Çaralan, Ertuğrul Mavioğlu, Hüseyin Aykol, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Öncü Akgül ve Faruk Eren’in de bulunduğu 13 gazeteci hakkında Nisan 2019’da ceza verilmişti.