PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü talebiyle başlatılan 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü', dokuzuncu gününde iki koldan devam ediyor.

Yürüyüşün Van kolu Mardin'in Nusaybin ilçesinden Artuklu ilçesine geçti. Mardin girişinde yürüyüş yapan yürüyüşçülere yoldan geçen araçlar kornalarla destek verdi. Yürüyüş Artuklu ilçesinde bulunan Yalımköy'de de erbaneler ile karşılandı.

75 İlde Gerçekleştirilen Operasyonda 1564 Silah Ele Geçirildi 75 İlde Gerçekleştirilen Operasyonda 1564 Silah Ele Geçirildi

Arap, Süryani, Kürt ve Türk halklarına ev sahipliği eden tarihi Mardin sokaklarında yürüyüşe ilgi de yoğundu. Yürüyüş ardından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü önünde açıklama yapıldı.

'SÜRYANİ VE ARAPLARLA BULUŞTU'

Adalet Nöbeti'ni de ziyaret eden Özgürlük Yürüyüşçüleri, çoğu annelerden oluşan mahpus yakınları tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Mahpus yakınları, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü talebiyle başlayan açlık grevlerindeki tutsakların seslerinin daha fazla duyulması gerektiğini kaydetti.

Özgürlük Yürüyüşçülerinin bir sonraki durağı da Dayrulzafaran Manastırı oldu. Millattan Önce (MÖ) 'Güneş Tapınağı' olarak adlandırılan ve Romalılar döneminde kale olarak kullanılan tarihi manastırı, Süryani Cemaati Metropoliti Saliba Özmen gezdirdi. Özmen, manastırın yapımı ve tarihi hakkında da bilgi verdi.

KARS KOLU DİYARBAKIR'A ULAŞTI

Yürüyüşe Kars'tan başlayan yürüyüşçüler ise Diyarbakır'a ulaştı. Dün 1500 kilometre yürüdükten sonra Bingöl'e ulaşan yürüyüşçüler yağmura rağmen yürüyüşe devam etti. Gün içerisinde Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Hambaz mezrasında 28 Eylül 2009’da hayvanlarını otlatırken havan mermisi ile katledilen Ceylan Önkol’u da unutmadı. Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Dolek köyünde mezar başında yapılan anma duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Bingöl'den Diyarbakır'a geçen yürüyüşçüleri gençler ve anneler karşıladı. İlçe binasının etrafının tamamı sarılırken, gençler ilçe binasının etrafında bulunan evlerin damlarından binanın bahçesine girmeyi başardı. Erbaneler eşliğinde dakikalarca halay çekildi. Milletvekillerinin de erbaneleri alarak, ritim tutması renkli görüntüler ortaya çıkardı. Yürüyüşçüler, 13 Şubat’ta Diyarbakır'da yapılacak karşılama için kısa çağrı videoları yaparak günü tamamladı. (MA)