Eski HDP Eş Genel Başkanı ve DEM Parti Van milletvekili Pervin Buldan, "Milletvekilliğim bittikten sonra artık siyaseti bırakacağım" dedi.

Artı TV'de yayınlanan, Kemal Avcı ile Siyaset Ötesi programına katılan Buldan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Milletvekilliği süresinin dolmasından sonra aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Buldan, “Milletvekilliğim bittikten sonra ben artık siyaseti de bırakacağım, hiçbir şekilde siyasetin yanından köşesinden, bucağından geçmeyeceğim” dedi.

Buldan sözlerinin devamında insan hakları mücadelesini siyaset dışında farklı kurumlarda sürdüreceğini belirtti ve şöyle dedi:

"Mücadele etmek farklı bir şey, elbette ki bu mücadele milletvekilliğinden ibaret değil, mücadelenin farklı yönleri farklı alanları vardır, bir yerinden tutarız. Bu mücadeley6i bırakmak bize yakışmaz elbette ama siyasi arenada değil tabii, onun dışında farklı mecralarda bir sürü alan var. insan hakları kurumları var. Bu kurumlardan bir tanesinde bu mücadeleye destek sunarım."

'ÖCALAN'LA GÖRÜŞME NOTLARI DEVLETİN İSTEĞİYLE KANDİL'E İLETİLDİ'

Müsavat Dervişoğlu'nun Çağrısı: Türkiye'yi Tayyipizm Kurtaralım! Müsavat Dervişoğlu'nun Çağrısı: Türkiye'yi Tayyipizm Kurtaralım!

İmralı Heyeti içerisinde yapılan tüm görüşmelere katılan tek üyenin kendisini olduğunu hatırlatan Pervin buldan, heyete nasıl seçildiğine dair bilgiler paylaştı.

Abdullah Öcalan'ın heyette kendisinin yanı sıra Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan'ın olmasını önerdiğini, bu öneriyi hükümetin de kabul ettiğini belirten Buldan, Öcalan'la görüşmelerden tuttukları notları devletin isteğiyle Kandil'e götürdüklerini, Kandil'den aldıkları notların da devlet görevlileri eliyle Öcalan'a ulaştırıldığını ifade etti.

KENAN EVREN'LE ANISI

Buldan, programda, Kenan Evren'le karşılaşmasını da anlattı. Lise öğrencisiyken bir arkadaşıyla birlikte Hakkari'yi temsilen Ankara'ya gönderildiklerini aktaran Buldan, katıldıkları bir törende Evren'le karşılaştığını söyledi. Evren'in yakalarındaki Hakkari ismini görünce kendilerine, “Kuyruklulardan mısınız?” diye sorduğunu belirten Buldan, Evren'in ne kastettiğini anlamadığı için kendisine bir cevap veremediklerini söyledi.