Ezilen tüm kesimlerin taleplerini en gür şekilde haykırdığı 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın adreslerinden biri olan İstanbul’da ki kutlamalar başladı.  Kadınlar, gençler, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, Taksim Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs için valiliğin yasak kararına ve sonrasında başlayan polis ablukasına rağmen "Ekmek ve barış için özgürlük" şiarıyla toplanma alanlarından biri olan Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçiyor.

Sabahın erken saatlerinde Yenikapı Marmaray durağında toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), feminist örgütler ve ekolojistler, kortejler halinde Yenikapı Marmaray durağından Saraçhane Parkı’na doğru kitlesel yürümeye başladı. 

Farklı noktalardan toplanma alanına doğru yürüyen kitleler, “Taksim işçiye kapatılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs” , “Biji Yek Gulan”, “1 Mayıs yasaklanamaz”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır”,  “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”  sloganları atıldı.

‘İŞÇİ KATLİAMLARINA DUR DİYORUZ’

İşçi katliamlarına dikkat çekilen sloganlarda, işçi katliamlarına “Dur diyoruz” sloganları atıldı. Kitle, “Öfkeyle diren, yaşamda diret”, “Filistin’e özgürlük”, “Bu çemberi yırtıp atacağız”. Emekçiler taleplerini, isyanlarını pankarta yazdı.


“Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganının yükseldiği alana kortejler Yenikapı Marmaray durağından kitlesel şekilde yürüyüş yaparak giriş yaptı. KESK İstanbul Şubeler Platformu “Yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskılara karşı mücadeleyi dayanışmayı umudu büyütmek için alanlardayız” pankartı, DİSK, “Yaşasın 1 Mayıs emek-adalet-hürriyet” pankartı, TMMOB, “zorbalar kalmaz gider yaşasın 1 Mayıs”, “kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza gezi onurumuzdur” pankartı, Emek Partisi, “ekmek, adalet, barış ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs” pankartı, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Emekçilerin değil tarikatçıların bütçesini kısın” pankartını açarak AKP-MHP iktidarının tarikatlara ayırdığı bütçeye dikkat çekti. 

‘KADIN ÖZGÜRLÜKSÜZ SOSYALİZM OLMAZ’

Kadınlar da kortejler halinde alana giriş yapıyor. TJA, “bi dengê jinên ku keda wan nayê dîtin; Jin jiyan azadî” pankartını açtı. TJA aktivsitleri, “Kadın özgürlüksüz sosyalizm olmaz” dövizlerini de taşıdı.

Kadın Savunma Emeği, “Emeğimiz bedenimiz Taksim bizim senin mi sandın?” pankartı, DEM Parti Kadın Meclisi, “8 Mart’tan 1 Mayıs’a kadınların isyanıyla geliyoruz”, Feministler, “işte ucuza, evde bedavaya çalıştıran patriyarkal kapitalizme karşı feminist mücadele” pankartı ve feminizm bayrakları, Kampüs Cadıları “beden ve emek sömürüsüne yoksulluğa karşı cadılarla mücadeleye”ile alanda yerini aldı. 


‘DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ’

Alanda ve kortejlerin yürüyüşü sırasında sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Karanlığa boyun eğmeyeceğiz”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Jin jiyan azadi”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları ve zılgıtlar atan işçiler, emekçiler, kadınlar çözümün mücadeleden geçtiğinin altını çizdi. 

DEM PARTİ SARAÇHANE’DE


Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri Pervin Buldan ve Kezban Konukçu, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Başkanı Hakan Öztürk, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve beraberindeki heyet alana giriş yaptı.

Alana giren kitle, “Ölçüsüz iş yüküne son”, “Köle değiliz” gibi dövizlerle taleplerini ve mesajlarını yansıttı.