Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), haksız yere aylık alan 50 bin emeklinin maaşını kestiğini ve bayramdan sonra bu isimlerin maaşlarının yatırılmayacağını açıkladı. SGK, yasal işlem başlatacağını belirtti.

Sözcü’de yer alan habere göre SGK’nin aldığı yeni karar sonrası, geçmişte usulsüz emeklilik hakkı elde edenlerin dosyaları incelemeye alınıyor ve haksız yere maaş alan isimler hakkında hukuki süreç başlatılıyor.

YASAL İŞLEM BAŞLATILIYOR

SGK’nın geliştirdiği sistemle sahte sigortalar da görülebiliyor. Sahte sigortalar, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem. Bu durumda kişiler, herhangi bir işte çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip, prim ödeyerek sistemde kayıtlarını oluşturuyor. Bu yolla yapılan usulsüzlükler belirlendiğinde, SGK tarafından o emekli için yasal işlem başlatılıyor.

Mehmet Şimşek: Riskler Azalırken Normalleşme Süreci Devam Ediyor Mehmet Şimşek: Riskler Azalırken Normalleşme Süreci Devam Ediyor

GERİ ÖDENMESİ İSTENİYOR

Sahte sigortalılığın belirlenmesi durumunda, emekli olan kişilerin ilk olarak emekli maaşları kesiliyor. Bununla beraber, önceki ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesi isteniyor. Geri ödenecek miktar kişiden kişiye değişmekle beraber uzun yıllar boyunca emekli maaşı alan bazı kişilerden 500 bin TL’ye kadar iade talep edilebiliyor.(Kaynak)