X hesabı üzerinden yazılı açıklama yapan HESOB Başkanı Muharrem Tekin," Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip, iki ülkeye sınırı ve üç gümrük kapısının olması sebebiyle ticari ve turizm potansiyelinin yüksek olduğu ilimizde esnaf can çekişiyor" dedi. 

Tekin ," Ekonomi ve istihdam yükünü taşıyan esnafımız yaşanan ekonomik kriz karşısında ayakta kalma mücadelesi veriyor ve kepengini açık tutabilmenin zorluğunu yaşıyor. 

Son zamanlarda kredi faizlerinin çok yüksek olması sebebi ile de esnaf banka kredilerine ulaşamamakta ve finansal sıkıntı yaşamaktadır. 

Esnafımız sattığı malın yerine yenisini koyamadığı gibi bugün ayakta kalma mücadelesi vermekte ve giderek de nefesi tükenmektedir. 

Eşbaşkanlar Şedal ve Zeydan: Büyük Zaferin Ardından Büyük Sorumluluklar Bizi Bekliyor, Başaracağız! Eşbaşkanlar Şedal ve Zeydan: Büyük Zaferin Ardından Büyük Sorumluluklar Bizi Bekliyor, Başaracağız!

Özellikle ilimiz ve ilçelerinin her sokağına kurulan zincir marketler, küçük esnafın yaşam alanını daraltmış, nefes borusunu tıkamıştır. Küçük sermayenin, alın terinin yerini acımasız rekabet düzeninde büyük sermaye almıştır.

Esnafın bugün için en önde gelen sorunları; haksız rekabet ortamı, finansman yetersizliği, iş hacmindeki daralma, akaryakıt fiyatlarının yüksek oluşuyla nakliyeyi maliyeti, yüksek kira artışları, vergi ve SGK primlerinin yüksek oluşu  ve mevzuat düzenlemelerinden kaynaklanan problemlerdir. 
Esnafı soluklandıracak yeni tedbirlerin alınmasına acil ihtiyaç vardır" diye konuştu.