Hakkari'nin Derecek ilçesine bağlı olan ve 1990'lı yıllarda boşaltılan köyler arasında yer alan Düve köyünün girişine askerler tarafından X-ray cihazı konuldu. 2000'li yılların başında geri dönüş yapan 20 civarında ailenin yaşadığı köyde kurulan noktada köylüler teker teker aranıyor.

Köylülerin maruz kaldığı uygulamayı sosyal medya hesabı üzerinen bir görüntüyle paylaşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Milletvekili Öznur Bartın, köyün altyapı ve üstyapı sorunlarının olduğunu ve bu sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade etti.

BU KADARI DA OLMAZ DEMEYİN'

Bartın, "Yok, bu kadarı da olmaz demeyin. Söz konusu Kürtler olunca oluyor! Derecik Düve köyünün halkı evine gitmek için köyün girişindeki askeri noktada X-ray cihazından geçiriliyor, çıplak aramaya maruz kalıyor, kimliklerine el konuluyor. Zulmünüz batsın. Nedir bu halkın sizden çektiği” diyerek tepki gösterdi.

BAKAN YERLİKAYA'YA SORDU

Bartın, konuyu Meclis gündemine de taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle verilen önergede şu sorulara yer verildi:

"* Hakkâri Derecik ilçesine bağlı Düve köyünde yaşayan yurttaşların köylerine gidebilmek için askeri kontrol noktasında X-Ray cihazından geçtiklerine, askerlerce kimliklerine el konulduğuna dair bilginiz var mıdır?

* Düve köyü girişindeki askeri kontrol noktasında köy halkının X-Ray cihazından geçirilmesinin, askerlerce yurttaşların kimliklerine el konulmasının ve yurttaşlara karşı yürütülen onur kırıcı muamelenin hukuki gerekçesi nedir?

* Derecik Düve köyüne giriş-çıkışlarda köy halkına verilen rahatsızlık ve uygulanan baskı nedeniyle hakkında işlem yapılan asker sayısı kaçtır?

Hakkari su ve kanalizasyon ekipleri gece mesaisinde Hakkari su ve kanalizasyon ekipleri gece mesaisinde

* Köye giriş-çıkışlarda Düve köyü halkına yönelik yürütülen bu askeri baskı uygulamasına dair bir araştırmanız var mıdır? Köy halkının X-Ray cihazından geçirilmesi başta olmak üzere yaşanan bu hukuksuz ve onur kırıcı uygulamaya ne zaman son verilecektir?

* Yurttaşlara karşı askeri baskıların ciddi boyutlara vardığı belirtilen Düve köyünün yol, su, elektrik gibi temel hizmetlerden yoksun bırakılmasının gerekçesi nedir?

* Düve köyü halkının temel hizmetlere erişimi noktasındaki sorunların giderilmesine dönük bir çalışmanız var mıdır? Köyün yol, su, elektrik sorunu ne zaman çözüme kavuşturulacaktır?”