Ekonomi yönetiminin, enflasyonu dizginlemek için kredi kartı harcamalarını kısıtlamaya yönelik girişimlerine bankalardan destek geldi. Daha öncedren limit ve taksit sayısı düzenlemeleri yapılırken, bankaların yeni önlemi, kredi kartlarının kullanım alanlarını kısıtlamak oldu.

4 yıl önce kurban, şimdi satışa sunulan but oldu! 4 yıl önce kurban, şimdi satışa sunulan but oldu!

Kredi kartı müşterilerine yapılan uyarıda; kredi kartıyla döviz, altın ve kripto varlık alımı yapılması halinde kartların kullanıma kapatılabileceği ifade edildi. Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un aktardığı haberde, bankalar daha önce kolayca artırılan veya müşteri talepleri doğrultusunda yükseltilen kredi kartı limitlerindeki prosedürleri zorlaştırdı. Ayrıca, yurtdışındaki bazı harcamalarda taksit sınırlaması getirildi.

Bazı bankaların müşterilerine gönderdiği kart ekstrelerinde, "Kredi kartınızla döviz, altın, kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir" uyarısı yapıldı.

BİREYSEL KREDİ KARTI HARCAMALARI YÜZDE 155 ARTTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 19 Ocak 2024 itibarıyla bireysel kredi kartı hacmi 1 trilyon 172 milyar lira olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar 459 milyar lira seviyesindeydi, bu da bireysel kredi kartı hacminde yıllık yüzde 155'lik bir artışa işaret ediyor. Artıgerçek