31 Mart yerel seçimlerine 20 gün kala Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın seçim çalışmaları kapsamında il ve ilçe ziyaretleri devam ediyor. Bakırhan ve beraberindeki heyet, sabahın erken saatlerinde Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla Beldesi’ni ziyaret etti. Bakırhan, "Ovakışlayı, kışlaya çevirdiler” dedi.

Bakırhan'ın bir sonraki adresi Ahlat oldu. Selçuklu Caddesi'ndeki seçim bürosunun önünde halkla buluşan Bakırhan, "Ahlat Belediyesi tüm halkların belediyesi olacak. Bizim anlayışımızda ayrımcılık yok. Biz Siyabend ve Xecê’nin kentinde onların birbirine duyduğu sevgiyi burada halklara duyacağız. Erdoğan burada Saray yapmış. Bunu yapacağına Kürt, Türk halkına iş olacak fabrikaları niye kurmuyorlar? Çünkü onlar görüntü, şatafat peşinde. Ahlat'ın saraya değil, işe, demokrasiye ve kardeşçe bir arada yaşamaya ihtiyacı var” dedi.

'HALK HURMAYI TEK TEK ALIYOR'

Bakırhan'ın bir sonraki durağı Bitlis merkez oldu. Esnaf ziyaretinin ardından halk buluşmasına katılan Bakırhan, 31 Mart’ta merkez belediyesini kazanacaklarını ifade etti. Bakırhan, "Bitlis halkları kayyımlara izin vermeyecektir. Bitlis halkı, bu rantçı düzene ‘dur’ diyecektir" dedi.

Bakırhan, Ramazan ayına girildiğine işaret ederek, "Ramazan ayı bereket ve bolluk ayıdır. İktidarın bu 22 yılında ne bereket ne bolluk kaldı. Halkımız artık hurmayı tek tek alıyor, Ramazan’da kimseyi evine iftara davet edemiyor. Bizi işkence eden, soframızdan ekmeğimizi çalan, hırsızlık ve yolsuzluk yapanlara Allah cezasını verir elbette. Geçen yıl Ramazan kolisi 200 TL iken, bugün 600 TL olmuş. Et zaten artık yoksulun ulaşamadığı bir lüks olmuş. Halkımız çocuğuna et yediremiyor. Ama beyefendiler bize nutuk atıyorlar. Güya herkes refah içerisinde geçiniyormuş. 31 Mart’ta halkımız işte bu rantçı iktidarı sandığa gömecektir” diye konuştu.

'TANKA-TOPA PARA VAR AMA YOKSULA YOK'

Önder'den Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi: Eleştirinin Odak Noktası Olacak Bir Yasa Tasarısı Önder'den Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi: Eleştirinin Odak Noktası Olacak Bir Yasa Tasarısı

Emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinen Bakırhan, şunları söyledi:

"Onların çocukları ceplerini doldururken, İsrail’e mal taşırken, emekliye bin TL ikramiye veriyorlar. İşte bunlara emekliler gerekli cevabı sandıkta verecektir. Tanka topa para var, Rojava’da halkın üzerine yağan bombaya para var, ama emekliye para yok. Bu halkın tanka-topa ihtiyacı yok, onurlu bir iş, aş ve onurlu bir barışa ihtiyacı var.

Sizin 40 yıldır Kürt dilini konuşmasın diye harcadığınız 3 trilyon dolarla üç tane yeni Türkiye kurulurdu. Bu savaşa harcadıkları parayla ne yoksul, ne işsiz kimse kalmayacaktı. Ama bunlar Kürt düşmanı olduğu için bu bütçeyi Kürde tank, top olarak yağdırmaya devam ediyorlar. Kürdün başına top, mermi yağsın istemiyorsan, Rojava’da çocuklar, Duhok’ta sivil insanlar, Süleymaniye’de sizin gencecik kardeşiniz ölmesin istiyorsan onlara her yerde cevap vermeliyiz."

'OYLARIMIZLA ONLARI REZİL EDECEĞİZ'

Bakırhan, şöyle devam etti: "Türkiye’de belediyenin mallarını en çok satan belediyelerden biri Bitlis Belediyesi'dir. Burada satılmadık bir karış toprak bırakmadılar. Bizim belediye başkanlarımız tek bir kuruş parasını çarçur etmedi. Ama bunlar belediyeyi talan ettiler. 31 Mart’ta oylarımızla onları rezil edeceğiz. Belediyenin mallarını satmakla kalmadılar burada insanların dükkanlarını yıktılar. Belediye, 750 dükkanı yıkıp insanları geçinemeyecek hale getirdi. Biz belediyeyi kazandığımız an 750 esnafımızla görüşüp onların sorunlarını çözeceğiz. Onlar yıkar ama DEM Parti yapar. Biz kazandığımızda tek bir kuruşunuz artık çarçur edilmeyecektir." (MA)