Emlak Alım-Satım Platformları İçin Yapılan Düzenlemeler

Geçen sene yapılan düzenleme uyarınca emlak alım-satım platformlarına konan ilanlarda yer alan taşınmazların ilan veren üyeye veya yakınlarına ait olması gerektiğini hatırlatan Ticaret Bakanlığı, bu kapsamda yetki belgesi alınması gerektiğini belirtti.

13 yaşındaki çocuk, çok sayıda kişinin katıldığı istismar sarmalına maruz bırakıldı 13 yaşındaki çocuk, çok sayıda kişinin katıldığı istismar sarmalına maruz bırakıldı

Yetki Belgesi Alımı İle İlgili Düzenlemeler

2024 yılı sonuna kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartının aranmayacağını belirten bakanlık, halihazırda yetki belgesiz faaliyet gösteren emlak işletmelerinin, ilan verirken sorun yaşamamaları ve yaptırıma maruz kalmamaları için mesleki deneyim şartına ilişkin istisnai düzenlemeden faydalanarak acilen yetki belgesi almaları gerektiğini açıkladı.

Para Cezası Uygulaması

Fiyat şişirmelerini önlemek amacıyla bakanlığın yönetmeliğine göre, ilan veren üyenin veya yakınlarının taşınmazın sahibi olup olmadığının doğrulanması gerekiyor. İlan verenin bu bilgiyi doğrulamadan ilan yayımlaması durumunda ise çeşitli platformlarda yasal yaptırımlar ile karşılaşabileceği belirtilmiştir.

Yatırımcıların Korunması

İnternetteki emlak ilanı platformlarında yer alan aldatıcı ve sahte ilanları engellemek, kötü niyetli kişilerin organize şekilde fiyat şişirmelerini ve spekülatif fiyat artışlarını önlemek amacıyla yapılan bu düzenlemelerle, yatırımcıların korunması hedeflenmektedir.

Yetki Belgesi Alım Kolaylığı

Yetkisiz faaliyet gösteren emlakçı ve internet sitelerinin kayıt altına alınması amacıyla yapılan düzenleme ile konut ticareti yapan emlak işletmelerinin, diğer tüm şartları taşımaları halinde mesleki deneyim şartı olmadan da yetki belgesi almasına olanak sağlanmaktadır.

Kaynak: Duvar