Dövizle borçlanma risklerini azaltma stratejileri Dövizle borçlanma risklerini azaltma stratejileri

olumlu diyerek asgari ücret zammını ve emekliye refah payını da gündemine almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan büyük tepki çekerken, bakanın 3 yardımcısının, çifte koltuklu ve çifte maaşlı olduğu belirlendi. Vedat Işıkhan’ın Bakan Yardımcılarından Adnan Ertem, 27 Ekim 2010’dan bu yana Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. Aynı zamanda ücretlendirme komitesi ve kredi komitesi yedek üyeliği görevinde de bulunuyor.

28Szt08Aistizmanttrbankadnjpg Ru B Hw W D K U Wc G Xq C F4 N O Xw

142 BİN LİRA MAAŞ

Ertem 142 bin lira civarında bakan yardımcısı maaşı ile banka yönetim kurulu üyeliğinden de huzur hakkı adı altında 2. maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ise 2 Ağustos 2023’ten bu yana Türkiye Halk Bankası’nda Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor ve bakan yardımcısı maaşının yanı sıra buradan da ikinci maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan ise 2018’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi olarak atanmıştı ve halen bu görevini sürdürüyor ve o da çifte maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın ise AKP’de 4 dönem Adıyaman Milletvekilliği yaptı. O da 142 bin lira civarında bakan yardımcısı maaşı alıyor.

Vekil emekliye 19.682 TL zam 

Asgari ücretlilerle birlikte temmuzda 10 bin liralık en düşük emekli aylıklarına da zam yapılmayacak. Buna karşılık milletvekili emeklilerinin 96 bin 958 lira olan aylıklarına yaklaşık yüzde 20.3, yani 19 bin 682 lira zam yapılacak. Böylece vekil emeklisi ile vatandaş emekli arasındaki maaş uçurumu 9.7 kattan 11.7 kata çıkarak 106 bin 640 liraya ulaşacak. Oysa geçtiğimiz aralık ayında iki emekli arasındaki 8.7 kat, parasal olarak da 57 bin 463 liralık fark bulunuyordu. Üstelik aynı zamanda emekli aylığı da alan TBMM’deki 300 milletvekiline temmuzda 49 bin lira zam yapılacak. Bu emekli vekillerin aylık geliri 28 emekli aylığını yutacak.

Kaynak: sözcü