Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 14 mayıs seçimleri ve sonrasında oluşan atmosferle ilgili açıklamalar yaptı.

HaberTürk yayınında Hülya Hökenek ve Faruk Aksoy'un sorularını yanıtlayan Babacan, seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanmış olmasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Biz 6 partinin uyum içinde ülkeyi yönetebileceği güvenini halkın çoğunluğuna veremedik. Maalesef o güveni oluşturamadık. Yazılı taahhütlerimizin ortak dilini oluşturamadık."

Basın Özgürlüğü Günü'nde gazeteciler baskı altında Basın Özgürlüğü Günü'nde gazeteciler baskı altında

CHP listesinden seçime girmekle ilgili eleştirilere dair konuşan Babacan, şu ifadeleri kullandı:

RELATED VİDEO

'İDDİALARIMIZ DEĞİŞMEDİ'

"CHP'nin listesinde seçime girmek konusundaki eleştiriler seçimi kaybettikten sonra daha çok yapıldı. Biz demokrasinin yanındaki partiler olarak bir ittifak oluşturduk. Ortak bir zemin üzerinden ülkenin yeniden inşa projesiydi. Bizim iddialarımız değişmedi.

'SEÇMENİMİZİN TAMAMINI İKNA EDEMEDİK'

İnşallah biz bir gün bu ülkeyi yöneteceğiz. İktidara talibiz, bunun için çalışıyoruz. Biz ülkeyi yönetme iddiasıyla ortaya çıkmış bir siyasi partiyiz.

Biz kendi seçmenimizin tamamını CHP'ye oy vermeye ikna edemedik. Ama ortak listeyle girince daha çok vekil çıkaracaktık. CHP'nin listesinde girdiğimiz yerlerde CHP'nin çok oy artışı var."


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından yaşanan durumu değerlendiren Babacan, şöyle konuştu:

'ENAG'IN PUANLARI DAHA YAKIN'

"Sayın Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından, "Bir izleyelim bakalım' dedik ama Merkez Bankası'ndaki tutumlar, eleştirdiğimiz tutumlar.

Çarşının pazarın hissettiği enflasyon, ENAG'ın puanlarına daha yakın. TÜİK olduğundan düşük açıklıyor. TÜİK başkanı değişmedi, yönetimi değişmedi. Böyle bir durum varken enflasyonu düşüreceğim demek mantıklı değil. Hangi enflasyon?

Hukuk, eğitim sistemi düzgün değilse ekonomiyi vurur. Biz sadece ekonomiye talip değiliz. Ülkeyi yönetmeye talibiz.

'BU ŞEKİLDE ENFLASYON DÜŞMEZ'

BDDK'nın aldığı kararlar en az MB kadar önemli. Enflasyonun patladığı dönemdeki MB başkanını tuttular BDDK başkanı yaptılar. Bunlar bir bütün, bu şekilde enflasyon düşmez.

'ŞİMŞEK'E GEREKEN ALAN AÇILMAYACAK'

Mehmet Şimşek'e gereken alan Cumhurbaşkanı tarafından açılmayacak. Şimşek'i ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ı aradım. Kısa bir tebrik konuşması yaptık, 'İşiniz zor' dedim.

Türkiye'de orta direk çöktü. Çok fakir veya çok zengin var artık. Emekli maaşlarına bakın. 1 Temmuz'da bütün maaşlar arttı ama en düşük emekli maaşına zam yapılmadı. 7.500₺ ile devam ediyor. En düşük emekli maaşı ile açlık sınırı arasındaki makas gittikçe açılıyor. Aynı şey asgari ücret için de geçerli."

Babacan, yaklaşan seçim süreciyle ilgili "Biz şimdiye kadar yerel seçimlerle ilgili hiçbir partiyle bir görüşme gerçekleştirmedik" dedi.

'KILIÇDAROĞLU - ÖZDAĞ MUTABAKATINA ÜZÜLDÜM'

28 Mayıs seçimi öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milliyetçi Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'la görüş birliğine varmasını değerlendiren Babacan, şunları söyledi:

"14 Mayıs ve 28 Mayıs arasındaki söylem değişikliğini biz kaygıyla takip ettik. Demokrat bakış maalesef 28 Mayıs sürecinde azaldı. Şeffaflık önemli, Sayın Ümit Özdağ ile Sayın Kılıçdaroğlu'nun imzaladığı mutabakat metnine üzüldüm. Bu metin panik halinde yapılmış bir mutabakat.

Sayın Kılıçdaroğlu 2. tura giderken Sayın Özdağ ve Sayın Oğan ile temas etmesinin uygunluğunu masada bize sordu ve itiraz olmadı. Ben her zaman gizli anlaşma olmasına karşı çıktım."