Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) karar ve hükümlerinin uygulanmasını denetlemek üzere 19-21 Eylül tarihlerinde toplantı yapan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’yle ilgili kararını da açıkladı. Toplantıdan yaptırım kararı çıkmazken, Komite ‘Osman Kavala’yı serbest bırakın’ çağrısını bir kez daha yeniledi.

Bakanlar Komitesi, HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş dosyasında da diyaloğu ön plana çıkardı. Komite, AİHM hükümlerine rağmen Demirtaş'ın serbest bırakılmamasının, "Ulusal makamların AİHM ve Bakanlar Komitesi kararlarını dikkate almadıklarına yönelik kanıyı kuvvetlendirdiğine" vurguda bulundu. Demirtaş için, "Hakkında AYM önündeki sürecin sonlanması beklenene kadar tutukluluk dışındaki önlemler de incelenerek, derhal serbest bırakılması" çağrısını yineledi.

RELATED VİDEO
Play Video
TOPLANTIYA ADALET BAKANI YARDIMCISININ KATILIMI 'MEMNUNİYET VERİCİ' DİYE NİTELENDİ

Anayasa Mahkemesi'nden CİMER Kararına İptal Anayasa Mahkemesi'nden CİMER Kararına İptal

DW Türkçe'den Kayhan Karaca'nın haberine göre, AİHM kararlarının icrasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin bu konuyla ilgili periyodik toplantıları bu hafta Strasbourg'da yapıldı. Komite, iş insanı Osman Kavala hakkında geçen yıl başlatılan "ihlal prosedürü" kapsamında herhangi bir yaptırım planı açıklamadı. Bu dosyayla ilgili AİHM hükümlerini, bu hükümler temelinde Komite'nin önceki kararlarını ve AİHM kararlarıyla ilgili Türkiye'nin yükümlülüklerini bir kez daha hatırlatmakla yetindi. Strasbourg'daki toplantıya Adalet Bakan Yardımcısı Niyazi Acar'ın katılmasını "memnuniyet verici" olarak tanımlayan Komite, "tüm yetkili Türk makamlarını ve ulusal yargı organlarını" AİHM hükümleri uyarınca Osman Kavala'yı derhal serbest bırakacak kararı vermeye çağırdı. Yaptırım yaklaşımı yerine diyaloğu ön plana çıkaran Komite, "Kavala’nın serbest bırakılmaması halinde", hakkındaki AİHM hükümlerinin uygulanışında "en elverişli ilerleme yolunu bulmak amacıyla diğer önlemleri incelemeye devam etmeyi" kararlaştırdı.


ANKARA'NIN EYLEM PLANI

Ankara bu karar öncesi Strasbourg'a ilettiği Eylem Planı'nda, Kavala hakkında ulusal mahkemeler önünde yargı sürecinin devam ettiğini belirtip, Avrupa platformunda karar alınmadan bu sürecin sonlanmasının beklenmesini istedi. Ankara ayrıca Kavala dosyasında Strasbourg ile yürütülen üst düzey teknik ve siyasi diyaloğa vurguda bulundu.

DEMİRTAŞ İÇİN DE 'DERHAL SERBEST BIRAKILMALI' DENDİ

Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş dosyasında da diyaloğu ön plana çıkardı. Komite, AİHM hükümlerine rağmen Demirtaş'ın serbest bırakılmamasının, "Ulusal makamların AİHM ve Bakanlar Komitesi kararlarını dikkate almadıklarına yönelik kanıyı kuvvetlendirdiğine" vurguda bulundu. Demirtaş için, "Hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) önündeki sürecin sonlanması beklenene kadar tutukluluk dışındaki önlemler de incelenerek, derhal serbest bırakılması" çağrısını yineledi. Avrupa Konseyi üyesi devletler ve Avrupa Konseyi Genel Sekreterine, "Demirtaş'ın tutukluluk halini Türk makamlarıyla temaslarda gündeme getirme" çağrısında bulunulan kararda, dosyada ilerleme olmaması halinde konunun Aralık 2023'te Strasbourg'daki AİHM hükümleri gündemli toplantıda yeniden ele alınacağı bildirildi. Bakanlar Komitesi, Kavala ve Demirtaş hakkındaki AİHM hükümleri temelinde Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) "Yürütmeye karşı bağımsızlık ve tarafsızlığının sağlanması" için gerekli tüm önlemlerin alınmasını da talep etti.