"Asgari ücrete zam olacak mı" sorusuna, “Defalarca söyledik, zam olmayacak” yanıtını veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 144 bin 362 lira olan kendi maaşına 29 bin lira zam alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de 241 bin 320 liralık maaşı 49 bin lira artacak. Ayrıca Vedat Işıkhan'ın üç yardımcısının da çift maaş aldığı ortaya çıktı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Temmuzda milletvekili emeklileri 19 bin lira, hem milletvekili olup hem de emekli aylığı alanlar da 49 bin lira zam alacak.

17 bin liralık asgari ücretli de 10 bin lira alan emekli de temmuzu zamsız geçirecek.

IŞIKHAN'IN MAAŞI 173 BİNE ÇIKIYOR

Çin Menşeli Otomobillere Ek Vergi Artışı Uygulaması Başladı Çin Menşeli Otomobillere Ek Vergi Artışı Uygulaması Başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milletvekili emeklisi olmadığı için sadece ‘bakan’ maaşı alıyor. Bakan maaşı bugün 144 bin 362 TL. Işıkhan, yaklaşık 8.5 asgari ücrete karşılık gelen bu maaşına temmuzda yüzde 20.3 civarında zam alacak. Böylece Işıkhan’ın yeni maaşı 173 bin 667 liraya, yani 10.2 asgari ücret düzeyine çıkacak.

ŞİMŞEK, 290 BİNE LİRA ALACAK

Ücretlere zam yapmayarak enflasyonu düşürme politikası izleyen Bakan Mehmet Şimşek hem 144 bin 362 liralık bakan maaşını hem de 96 bin 958 liralık milletvekili emekli aylığını alıyor. Şimşek’in cebine maaş ve aylık olarak her ay 241 bin 320 lira giriyor. Yani Şimşek, 14 asgari ücretlinin geçinmeye çalıştığı parayı bir ayda tek başına alıyor.

Temmuzda Şimşek’in aylık geliri 49 bin lira daha artacak. Cebine giren aylık 290 bin 308 liraya, yani 17 asgari ücrete ulaşacak.

IŞIKHAN'IN YARDIMCILARI ÇİFTE MAAŞLI ÇIKTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan büyük tepki çekerken, bakanın 3 yardımcısının, çifte koltuklu ve çifte maaşlı olduğu belirlendi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; Vedat Işıkhan’ın Bakan Yardımcılarından Adnan Ertem, 27 Ekim 2010’dan bu yana Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. Aynı zamanda ücretlendirme komitesi ve kredi komitesi yedek üyeliği görevinde de bulunuyor.

Ertem 142 bin lira civarında bakan yardımcısı maaşı ile banka yönetim kurulu üyeliğinden de huzur hakkı adı altında 2. maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ise 2 Ağustos 2023’ten bu yana Türkiye Halk Bankası’nda Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor ve bakan yardımcısı maaşının yanı sıra buradan da ikinci maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan ise 2018’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi olarak atanmıştı ve halen bu görevini sürdürüyor ve o da çifte maaş alıyor. Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın ise AKP’de 4 dönem Adıyaman Milletvekilliği yaptı. O da 142 bin lira civarında bakan yardımcısı maaşı alıyor.