Asgari ücrete ara zam meselesi toplumsal bir sorun olmaya doğru ilerliyor. Yaşanan enflasyon karşısında asgari ücretlinin almış olduğu yıllık zam erirken daha Haziran ayında asgari ücret açlık sınırının altına indi. 

Büyük bir geçim sıkıntısı yaşanmaya başlanırken yılın geri kalanının zamsız geçilmesi halinde asgari ücretliler için son 50 yılın en zor dönemi yaşanacak.

Ekonomim'de yer alan habere göre, asgari ücret ile alakalı olarak Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp çok önemli değerlendirmelerde bulunarak, “Düşük gelir grupları gelirlerinin çoğunu kiraya, gıdaya, ulaştırmaya harcadığı için onların sepetindeki ağırlıklandırma çok daha yüksek. 

TCMB  faiz oranını dördüncü kez yüzde 50'de sabit bıraktı TCMB faiz oranını dördüncü kez yüzde 50'de sabit bıraktı

Her ne kadar mevcut manşet enflasyon oranı 75,5 olsa da, ki 75,5 de çok yüksek bir rakam, vatandaşın hissetmiş olduğu enflasyonun üç haneli olduğunu görüyoruz. Bu kadar yüksek bir enflasyon ortamında asgari ücrete bir düzenleme yapılmamasını doğru bulmuyorum” dedi.

Asgari ücrete zam yapılmasının bir gereklilik olduğunu belirten Prof. Dr. Demiralp, “Enflasyonun yüzde 38 seviyelerine düşeceğine inanmıyorum. 

Bizim tahminimiz yüzde 50’lere yakın bir oran. Bu ekonomik ortamda da asgari ücretle başlayacak ve diğer ücretlere yansıyacak bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yaşanan enflasyon çok ciddi politik hataların sonuçlarından kaynaklanıyor. 

Bu hataların bedelini vatandaşın alım gücü düşürülerek ödetilmemelidir. Bir bedel ödenecekse bunu tüm toplum ödemelidir.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete her ne kadar zam yapılmayacağı dile getirilse de insanların dayanacak güçlerinin kalmadığı görülüyor. Buna kayıtsız kalacak bir iktidarın bedel ödemek zorunda kalacağından hareketle hükümetin sürpriz bir ara zam kararı verebileceği dile getiriliyor. 

Kulislere yansıyan bu bilgilerde asgari ücret zammına dair bazı oranlar da dile getiriliyor.

Asgari ücrete ara zam kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilebileceği kulislere yansırken bu zam oranının enflasyon ile doğru orantılı olmayacağı bildiriliyor.

2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 25 oranında enflasyon olması beklenirken asgari ücrete ara zammın bu oranda olmayacağı belirtildi. Kulislerde asgari ücrete yüzde 15 oranın bir iyileştirme yapılabileceği konuşuluyor. Bu iddialar gerçekleşirse Temmuz ayında yapılacak zam ile asgari ücret 17.002 TL’den 19.552 TL’ye yükseltilecek.

Asgari ücrete ara zam yapılmasına dair henüz alınmış bir karar yok. Ancak kulislerde sürpriz bir adımın atılabileceği dile getirilerek bayram sonrası işaret ediliyor.

Kaynak: DUVAR