TL'nin döviz karşısında erimeye devam etmesiyle, ek vergiler ve küresel piyasalardaki fiyat artışları, akaryakıta art arda zam olarak yansımaya devam ediyor.

Benzin ve motorine 5 gün aranın ardından ikinci kez zam geliyor. Bu gece gerçekleşecek zamla birlikte fiyatlar benzinde 1 lira 34 kuruş, motorinde ise 1 lira 11 kuruş artacak. Zam sonrası benzin ve motorinin litre fiyatı 43 lirayı aşacak.

Benzin ve motorine geçtiğimiz hafta cuma günü de 1 liranın üzerinde zam gelmişti.

20 Mart 2024 güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 41.82 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 42.06 satılıyor.

TÜİK açıkladı.. Şubat Ayında Ücretli Çalışan Sayısında Yıllık Yüzde 4,1 Artış TÜİK açıkladı.. Şubat Ayında Ücretli Çalışan Sayısında Yıllık Yüzde 4,1 Artış

ZAMLI FİYATLAR NE OLACAK?

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 43,44 TL'ye, Ankara'da 44,20 TL'ye, İzmir'de 44,18 TL'ye yükselecek.

Bu geceki zamla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 42,98 TL'ye, Ankara'da 43,80 TL'ye, İzmir'de 44,01 TL'ye yükselecek.

Fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.

BİR YILDA YÜZDE 119,2 ZAM

Bu geceki zamla birlikte litre fiyatı motorinde yüzde 119,2, motorinde yüzde 111,5 oranında zamlanmış olacak.

Vergilerdeki, döviz kurlarındaki ve uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış, pompaya zam olarak yansıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Artıgerçek