Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile vergilere yapılan zamlar akaryakıt fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. 

Brent petrol fiyatlarında değişimin ardından son olarak bayramın ilk günü benzine 3 kuruş, motorine ise 2 kuruş zam yapılmıştı.

Sektör kaynakları benzine zam ihtimalinin yüksek olduğunu, motorinde ise durumun sabit olduğunu belirttiler.

21 Nisan güncel akaryakıt fiyatları şöyle:

İSTANBUL AVRUPA YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI

Mehmet Şimşek'ten 'dolar' sorusuna cevap: Yükseliş ne kadar devam edecek? Mehmet Şimşek'ten 'dolar' sorusuna cevap: Yükseliş ne kadar devam edecek?

Benzin fiyatı: 43.58 TL
Motorin litre fiyatı: 42.18 TL
LPG litre fiyatı: 22.47 TL

İSTANBUL ANADOLU YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI

Benzin fiyatı: 43.49 TL
Motorin litre fiyatı: 42.11 TL
LPG litre fiyatı: 21.93 TL

ANKARA AKARYAKIT FİYATLARI

Benzin fiyatı: 44.42 TL
Motorin fiyatı: 43.04 TL
LPG fiyatı: 22.37 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI

Benzin fiyatı: 44.68 TL
Motorin fiyatı: 43.29 TL
LPG fiyatı: 22.01 TL

Akaryakıt fiyatları 2024 yılına zamla başladı. ÖTV'de yapılan düzenleme sonrası hem benzin hem motorin hem de LPG fiyatlarında büyük artış gerçekleşti. Birbiri ardına gelen zamlar sonrasında motorin ve benzin fiyatları rekor seviyelere çıktı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. DUVAR