Meclis Başkanvekili ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 6 Şubat depremlerinde yakınlarını kaybedenlerin hukuk mücadelesi yürütmek amacıyla kurduğu Adalet Peşinde Aileleri ile Meclis'te bir araya geldi. Önder, görüşmenin ardından ailelerle birlikte Meclis’te basın açıklaması yaptı.

Özgür Özel'den CHP Üyesi Bahadır'a Yapılan Silahlı Saldırıyla İlgili Açıklama Geldi Özgür Özel'den CHP Üyesi Bahadır'a Yapılan Silahlı Saldırıyla İlgili Açıklama Geldi

Önder: "Depremlerden Sonra Yaşananlar Hukuksuzluktur"

Önder, "Burada deprem aileleri var. Depremzede demek istemiyorum. Deprem ailelerinin, ortak özellikleri depremin mağduru değil kurbanı olmaları. Açılış konuşmasından sonra kürsüyü onlara bırakacağım. Depremler bir doğal felakettir bu doğru ama depremden sonra yaşananlar doğal felaket değildir. Depremden sonra yaşananlara ihmal, kasıt, suç diyebiliriz her şey diyebiliriz, doğal felaket diyemeyiz. Ağırlıklı olarak deprem esnası ve depremden sonra yaşanan sıkıntılarına ses olmak istedik. Böyle büyük bir felakette ortada sorumlu tutulmuş bir kamu görevlisinin olmaması sadece hukuksuzluğa değil şuna da işaret ediyor, bu ülkede bundan sonra gelişebilecek depremlerde bu yıkımın giderek artarak katlanamaz boyutlara gelmesine yol açacak. Yetkilileri, ilgilileri bu konuda adalet arayan ailelerin dayanışmasına destek vermeye davet ediyorum" çağrısı yaptı.

Adalet Peşinde Aileleri: "16 Aydır Gelmeyen Adalet"

Adalet Peşinde Aileleri adına açıklama yapan Fatma Irmak da 6 Şubat depremlerinden sonra adaletin sağlanmamış olmasına tepkilerini dile getirdi. Irmak, "6 Şubat depremlerinde ailelerini, evlerini ve şehirlerini kaybeden, kederleri ve mücadelesi bir Adalet Peşinde Aileleri olarak acılı ve onurlu bir mücadelenin temsili olarak buradayız. Bugün unutturulmak istenen deprem gerçeğini ve sonuçlarını bir kez daha dile getireceğiz ve görmezden gelinen acılarımız ile direnişteki ısrarımızı adalet gelene kadar sürdüreceğimizi bir kez daha söylemek isteriz. 6 Şubat saat 04.17’de açılan yaralarımız ilk günkü gibi açık ve derin. Sarılmasını beklediğimiz yaralarımız, adaletin sağlanmamasıyla her gün yeniden kanatılıyor. 16 ay geçmesine rağmen gelmeyen adaleti sağlamak bizlerin omuzlarına yüklendi” dedi.

Adalet Peşinde Aileleri: "Hayatlarımız 6 Şubat'ta Durdu"

Irmak, 6 Şubat depremlerinde sorumluluğu olanların hayatına devam ettiğini, henüz kamu görevlileri için soruşturma izninin çıkmadığını vurgulayarak, “Dosyalarımızda gizlilik kararı yok. Eğer imkanınız varsa bakın, kader denilerek katledilen sevdiklerimiz nasıl öldürülmüş. Bize bunları yaşatanlar 16 ay geçmesine rağmen yargılanmadı. Sorumlu bulunmadı ya da kaçak. Katillerin itibar bile kaybetmediği bu süreçte biz kapı kapı derdimizi anlatmaya çalıştık, adalete zamanında ve en doğru şekilde nasıl ulaşırız diye yorulduk. Katiller adalete bizden daha çok güveniyor. Sırf bu sebepten de çok rahatlar, kanunlardaki açıklıkları ve adaletin bu ülkede masumu değil suçluyu koruduğunu çok iyi biliyorlar. Zaten maddi manevi zarara uğramış insanların hakkını aramayacağını biliyorlar. Tüm bu cesaretle binlerce insanın ölümüne sebep oldular. Vicdanları zaten yok hayat onlara en güzel haliyle devam ediyor. Kamu görevlileri için soruşturma izni hala verilmedi. Bakanlıktan belediyesine sorumluluğu bulunan her kim varsa adalet önünde hesap versin istiyoruz. Aslında sadece olması gerekeni istiyoruz. Gerektiği gibi işleyen adaleti istiyoruz. Biz yeni anayasa değil adaletin işlemesini istiyoruz. Adaletin sağlanmadığı bu koca süreçte bayramlar geçiyor, anneler günü, babalar günü... Nasıl dayansın bu yürekler? 6 Şubat'ta durdu hayatlarımız, bir saniye ilerlemiyor." MA