93 kişi öldü 100 den fazla yaralı var.. Moskova'daki saldırıyı IŞİD üstlendi..

Rusya'nın başkenti Moskova’da 40 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin yaralandığı silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

Rusya’nın başkenti Moskova'nın merkezindeki Crocus City Holl isimli konser salonuna saldırı düzenlendi. Piknik isimli ünlü Rus rock grubu konser verdiği sırada kamuflaj giysili en az üç kişi, içeridekilere ateş açtı. En az 40 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

TELEGRAM'DAN DUYURDULAR

Reuters'ta yer alan bilgiye göre IŞİD'in Telegram kanalı, Moskova'da düzenlenen saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini açıkladı.

IŞİD'in Türkçe yayın organlarında da IŞİD'in Moskova'da hristiyan topluluğuna saldırı düzenlendiği yer aldı, saldırıyı düzenleyen IŞİD üyelerinin üslerine sağ olarak döndüğü savunuldu.

TASS ajansı, saldırıda 40 kişinin öldürüldüğünü, 100'den fazla yaralı olduğunu duyurmuştu.

RUSYA DIŞİŞLERİ 'TERÖR SALDIRISI' DEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırı hakkında yaptığı açıklamada, "Tüm dünya toplumu bu korkunç suçu kınamak zorunda" ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Dünyanın dört bir yanından sıradan vatandaşlardan Crocus City konser salonunda yaşanan korkunç trajediyle ilgili başsağlığı dileyen telefonlar ve tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu kanlı terör saldırısını güçlü bir şekilde kınayan mesajlar alıyor. Rus yetkililer, şu anda tüm çabalar insanları kurtarmak için sarf ediliyor. Tüm dünya toplumu bu korkunç suçu kınamak zorunda!"

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova da saldırıyı "terör eylemi" olarak nitelemişti.

ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Interfax ajansı, konser salonuna saldıranların Rus Ulusal Muhafızları tarafından arandığını duyurdu. Rus basını, Moskova'daki havalimanları ve tren istasyonlarında güvenlik önlemleri alındığını aktarmıştı.

Başkentte hafta sonu için planlanan etkinlikler de iptal edilmişti. 

Moskova saldırısında ölü sayısı 93'e yükseldi: 11 şüpheli gözaltında

Rusya'nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) Moskova'da yaşanan ve 93 kişinin öldürüldüğü saldırıyla bağlantılı olarak 11 kişinin gözaltına alındığını Devlet Başkanı Putin'e bildirdi.

Kremlin, dün akşam Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus City Hall adlı konser salonunda yaşanan ve 90'ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Kremlin, IŞİD'in üstlendiği saldırıya ilişkin olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bilgi verildiğini bildirdi.

Dünya Ekonomisinin En Büyük 20 Gücü Belirlendi: Türkiye Hangi Sırada? Dünya Ekonomisinin En Büyük 20 Gücü Belirlendi: Türkiye Hangi Sırada?

Reuters haber ajansının aktardığına göre, FSB, Devlet Başkanı Putin'e 22 Mart Cuma akşamı yaşanan saldırıyla bağlantılı olarak 11 şüphelinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Rusya'nın Interfax haber ajansı da Kremlin'e dayandırdığı haberinde, saldırıyla bağlantılı olarak 'daha fazla suç ortağının tespiti için çalışma yapıldığını' aktardı. 

SORUŞTURMA KOMİTESİ: ÖLÜ SAYISI EN AZ 93

Saldırı hakkında soruşturma başlatan Rusya Soruşturma Komitesi de bugün yaptığı açıklamada, dün yaşanan saldırıda en az 93 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İlk verilere atıfta bulunan komite, ölü sayısının artmasının beklendiği uyarısında bulundu. 

Öte yandan, Putin'e yakın isimlerden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, 'konser saldırısından sorumlu olanların cezalandırılacağını' belirtirken, Rus milletvekili, Kremlin'in gözaltı açıklamasından önce verdiği demeçte, iki şüphelinin trafikteki bir kovalamaca sonrasında gözaltına alındığını bildirdi. Mevcut ilk bilgilere atıfta bulunan milletvekili, saldırganların beyaz bir Renault araç içinde olduğunu, Bryansk bölgesinde polis tarafından tespit edildiğini ve 'dur' ihtarına uymadığını söyledi. 

Patruşev, sözlerini şöyle sürdürdü: "Takip sırasında ateş edildi ve araç takla attı. Bir terörist olay yerinde gözaltına alındı, diğerleri ormana doğru kaçtı. Arama çalışmaları sonucunda ikinci şüpheli de bulunarak saat 03.50 sıralarında gözaltına alındı. Diğerleri için başlatılan arama çalışmaları sürüyor." Khinshtein, araçta bir tabanca, saldırı tüfeğinde kullanılmak üzere bir şarjör ve Tacikistan pasaportları bulunduğunu kaydetti.  GazeteDUVAR-Artıgerçek

Bu içeriğe tepkiniz
Yorumlar