Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda Yürütülen Operasyonlar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik gerçekleştirilen “Kalkan-13” operasyonlarında; 42 göçmen kaçakçılığı organizatörü ve 333 düzensiz göçmenin yakalandığı kaydedildi. Açıklamada, operasyonlarla ilgili şu ayrıntılara yer verildi:

Gece Uykuda Telefon Hacklendi, 10 Dakikada 300 Bin Lira Soyuldu Gece Uykuda Telefon Hacklendi, 10 Dakikada 300 Bin Lira Soyuldu

Diyarbakır Merkezli Operasyonlar

"Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı koordinesinde; Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; İran üzerinden düzensiz göçmenleri ülkemize sokmaya çalışan, hesap incelemelerinde 10 milyon TL’nin üzerine hesap hareketliliği tespit edilen ve göçmen kaçakçılığı yapan organize suç örgütüne yönelik Diyarbakır merkezli Van, Şanlıurfa, Gaziantep, İzmir ve Düzce’de yapılan operasyonlarda; 31 örgüt üyesi göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Yabancı uyruklu örgüt elebaşının da içerisinde bulunduğu 17’si tutuklandı, diğerlerinin işlemleri devam ediyor.

Diğer İllerdeki Operasyonlar

Şanlıurfa, Adana ve Batman illerinde de göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik operasyonlar gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda toplamda 10 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Tutuklananların sayısı 6, diğerlerinin ise hakkında adli kontrol kararı verildi. Bu operasyonlar sonucu; ruhsatsız tüfeklere, çok sayıda cep telefonu ve simkart ile çok miktarda dövize el konuldu. Bu önemli operasyonlarla göçmen kaçakçılığına karşı ciddi bir mücadele verildiği vurgulandı.