Yusuf Tekin: Eleştirilere Yanıt Olarak Yeni Müfredatta Erbakan, Özal ve Demirağ'a Vurgu Yapıldı Yusuf Tekin: Eleştirilere Yanıt Olarak Yeni Müfredatta Erbakan, Özal ve Demirağ'a Vurgu Yapıldı

Sêrt'te 23 Kasım 1993 tarihinde tutuklandıktan sonra yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Zeki Kayar'ın (51) infazı yakılmak isteniyor. 31 yıldır tutuklu olan Kayar'a, kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 1 Haziran 2016’da yayınlanan bir makalesi gerekçe gösterilerek 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Bu ceza, 2018 yılında onandı. Kayar'ın müddetnamesi, cezanın onanması üzerine yeniden düzenlendi. 23 Kasım 2023 olan tahliye tarihi, 5 Ocak 2025 olarak değiştirildi.  
 
Kayar, bu süreçte koşullu salıverilmesinin ertelenmesine neden olabilecek herhangi bir "ceza" almadı. Kayar, Ocak ayında Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Adana-Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Kayar'a burada yeni bir müddetname tebliğ edildi. 
 
Söz konusu müddetnamede, tahliye tarihi 2031 olarak gösterildi. Kayar, müddetnamesi yanlış tarihlendirildiği için 19 Nisan’da Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Kayar'ın başvurusuna halen herhangi bir dönüş yapılmadı. 
 
Kararın düzeltilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuracağını belirten Kayar, karşı karşıya olduğu duruma karşı sivil toplum ve insan hakları örgütlerine "dayanışma" çağrısı yaptı.