Öğretmenlik Mesleği Kanunu'nda İlk Altı Madde Onaylandı Öğretmenlik Mesleği Kanunu'nda İlk Altı Madde Onaylandı

31 Mart'taki seçimlere kısa bir süre kala, siyasi arenada çalışmalar yoğunlaşırken, seçim güvenliği konusu da gündemin ön sıralarında yer almaya başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un seçim güvenliği konusunda endişe duymadığını belirtmese siyasi partiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız dernekler seçim günü için özel hazırlıklar yapıyor.

Cumhuriyet'ten Yusuf Körükmez'in haberine göre, İzmir Barosu, seçim güvenliğini sağlamak amacıyla önemli adımlar atıyor. İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, seçmenin iradesinin sandığa doğru ve güvenilir bir şekilde yansıtılabilmesi için baronun aktif bir rol üstleneceğini duyurdu. Yılmaz, İzmir genelinde kriz merkezi kuracaklarını ve ilçe adliyelerinde avukat odalarının açılacağını bildirdi.

'AVUKATLAR OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ'

Geniş katılımlı bir organizasyon kuracaklarını anlatan Sefa Yılmaz, "Genel seçimler gibi her sandığa bir avukat görevlendirmek gibi bir durumumuz olmayacak ama ihtiyaç olan yerlerde, bize ulaşıldığında söz konusu hukuki yardımı yapabilmek adına meslektaşlarımız nöbetçi olacaklar. Bazı ilçelerden avukat talepleri var. Bunları karşılamak üzerine ne yapabilirizi çalışıyoruz. İzmir Barosu olarak seçmenin iradesini sandığa doğru yansıması için üzerine düşen ve talep edilen alanlarda olacak" diye konuştu.

'BAZI BELEDİYELER BU KONUDA BİZDEN DESTEK İSTEDİ'

Mayıs ayında gerçekleşen genel seçimler için yaklaşık 2700 avukatın seçim güvenliği ve sandık güvenliğiyle ilgili eğitilerek sahada görev yaptığını aktaran Yılmaz, "Gönüllü olan arkadaşları talep edilen alanlara ihtiyaç duyulan yerlere yönlendireceğiz. Koordinasyonu sağlayacağız. Bazı belediyeler bu konuda bizden destek istedi, taleplerini elimizden geldiğince karşılayacağız. Seçim günü de öncesinde de destek vermeye çalışacağız" dedi. (Kaynak)