Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yetersiz Kalan Kağıt Üzerindeki Sözler Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yetersiz Kalan Kağıt Üzerindeki Sözler

Fransa'da 27 Haziran'da, Nael M. isimli 17 yaşındaki sürücünün, polisin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından gencin annesi Mounia, oğlunu anmak ve adalet talep etmek için Paris'in Nanterre banliyösünde binlerce kişinin katıldığı bir 'Beyaz Yürüyüş' organize etti. Nael'in annesi liderliğindeki Nanterre'deki yürüyüşe katılanlarla polis arasında çatışmalar da yaşandı. Bazı protestocular kendilerine karşı göz yaşartıcı gaz kullanan polise taşla karşılık verdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Fransa Milli Jandarmasına ait bir helikopter Nanterre kentinin üzerinde devriye geziyor.

RELATED VİDEO
Play Video
OTOBÜS VE TRAMVAY SEFERLERİ İPTAL

Nael M'nin ölümünden sonra özellikle İle-de-France bölgesinde de iki gecedir süren eylemler ve olaylar nedeniyle bu bölgede yerel saat ile 21.00'den itibaren tüm otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Aynı bölgedeki Clamart kentinde 3 Temmuz'a kadar 21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Daha sonra Neuilly-sur-Marne kentindeki 3 mahallede 3 Temmuz'a kadar 23.00-06.00 saatleri arasında, Savigny-le-Temple kentinde ise 2 Temmuz'a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.


Öte yandan Compiegne kentinde de 3 Temmuz'a kadar saat 22.00-06.00 saatleri arasında, yanında bir ebeveyn olmayan 16 yaşının altındakilere sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

POLİS TUTUKLU YARGILANACAK

Öte yandan 17 yaşındaki Nael'i öldüren polis memuru "kasten adam öldürme" suçlamasıyla tutuklandı.

Fransız basınındaki habere göre, Nanterre Savcılığı, bu hafta Nanterre kentinde Nael M. isimli 17 yaşındaki sürücüye ateş açarak öldüren polisin "kasten adam öldürme" gerekçesiyle tutuklu yargılanacağını belirtti. 38 yaşındaki polis memuru La Sante Cezaevi'ne gönderildi.

AZTV ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Azerbaycan Devlet Televizyonu (AZTV) çalışanları, gösterileri haberleştirirken saldırıya uğradı. AZTV'den yapılan açıklamada, muhabir ve kameramanın hafif yaralandıkları aktarıldı.

Saldırganların AZTV çalışanlarının kamerasını alarak kırdıkları ve silahla tehdit ettikleri belirtilen açıklamada, Fransız kolluk kuvvetlerinin bu olayı objektif bir şekilde soruşturması, gazetecilere silahla saldıranların tespit edilerek cezalandırılması ve verilen zararın tazmin edilmesi için gerekenin yapılması talep edildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise gazetecilere yapılan saldırı kınandı. Açıklamada, "Saldırının kısa sürede Fransız kolluk kuvvetleri tarafından soruşturulmasını ve suçluların tespit edilerek cezalandırılmasını bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Fransız polisinin açtığı ateş nedeniyle genç sürücü Nael'in salı günü ölmesine tepki gösterenler, iki gündür sokaklarda eylemlerini sürdürüyor. Olay olduktan sonraki ilk gece, Paris'in banliyölerinde eylemciler ve polis arasında yaşanan gerginlikler, dün gece de Lyon, Toulouse, Lille gibi büyük kentlere sıçramıştı. Nael'in öldüğü Nanterre kentinde de tansiyon düşmemişti. Gece boyunca belediye, okul binaları ve karakollar yakılmış veya saldırıya uğrarken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, vatandaşları "sükunete" çağırmıştı. (DIŞ HABERLER)