Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 7’nci gününde devam ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın da içinde yer aldığı yürüyüşçüler, Zap Vadisi’ne vardı. Devrimci Gençlik Köprüsü’ne varan yürüyüşçüleri burada Feminist Kadınlar Grubu ve Colemêrg heyeti karşıladı. “Bijî berxwedana Colemêrg”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

Hakkari'deki Gülistan Doku Futbol Turnuvası'nın Galibi Belli Oldu Hakkari'deki Gülistan Doku Futbol Turnuvası'nın Galibi Belli Oldu

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’
 
Burada konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, herkese katıldığı için teşekkür etti. Ardından konuşan DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, “İrade gaspına karşı yapılan yürüyüş büyük bir ses getirdi. Kayyımla, halkımızın iradesi ayaklar altına alındı. Bu kararla siyaset tıkandı. Bu irade gaspı bitinceye kadar mücadelemiz devem edecek. Colemêrg Belediyesi’ne el konulması tüm belediyelere el konulması anlamına geliyor. Bunun için tüm halkımızı bu gaspa karış mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
‘ŞİMDİ DENİZ OLMA ZAMANIDIR’
 
Ardından konuşan DEM Parti Milletvekili Çiçek Otlu, “Deniz Gezmiş ve arkadaşları Kürt halkının kardeşliğine, Sakinelerin mücadelesine destek vermeye gelmişlerdi. O dönem Boğaziçi Köprüsü yapılıyordu. Denizler de buna karşı burada bir kardeşlik köprüsü kurdular. Denizler, Kürtler katledilmesin, yok edilmesin diye geldi. Şimdi tüm Türkiye’nin Deniz olma zamanıdır. Denizlerden aldığımız bu mücadele ile faşizme karşı durmaya devam edeceğiz. Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerini kullandı. 
 

 ‘ÇÖZÜM İMRALI’DADIR’
 
Son olarak konuşan DEM Parti Milletvekilli Mehmet Zeki İrmez, ”İki kez irademiz gasp edildi. Bu üçüncü kezdir aynı yöntemi deniyorlar. Buna karşı direneceğiz. Asla ve asla bunu kabul etmeyeceğiz. 100 yıldır Kürtlerin iradesi yok sayılıyor, Kürt sorunu bu şekilde çözülmez. Cumhurbaşkanı Esad’la görüşeceğini söylüyor ama çözüm İmralı’dadır. Ne yaparlarsa yapsınlar Kürt halkının iradesini kıramayacaklar. Halkımız her alanda buna karşı direnişini büyütecek” diye belirtti.  
 
Ardından bir grup kadın Gençlik Köprüsü’ne pankart astı. Kadınlar sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı attı.  
 
Yürüyüşçüler, ardından tekrar yola koyuldu.