Yüksekova’da HDP'nin düzenlediği yürüyüşe polis müdahale etti. Yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.
Yüksekova'da HDP tarafından düzenlenen “Özgürlüğe Yürüyoruz” yürüyüşünü polis engelleyerek müdahale etti. Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir araya gelen ve aralarında HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Hakkari Milletvekili Sait Dede'nin de bulunduğu kitleyi polis Zagros İş Merkezi önünde engelleyerek dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik anayasal haklarını kullanmak istediklerini ve dağılmayacaklarını söyledi.

20 gözaltı
Polis kitleye plastik mermilerle müdahale etti. Müdahale sırasında gerginlik çıkarken Mezopotamya Ajansı muhabiri Mazlum Engindeniz, JINNEWS muhabiri Rabia Önver, HDP İlçe Eşbaşkanı Şoreş Diri’nin de aralarında olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. "HDP halktır halk burada" sloganları atan vatandaşlara da polis plastik mermilerle müdahale ederek dağıttı.

İçişleri Bakanlığı, Turgut Altınok'a yönelik soruşturma başlattı İçişleri Bakanlığı, Turgut Altınok'a yönelik soruşturma başlattı

Eksik ve Dede yaralandı
Çıkan gerginlikte HDP Iğdır milletvekili Habip Eksik ile Hakkari Milletvekili Sait Dede yaralandı. Eksik ve Dede Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altında alındı.

İHD'den açıklama
İHD Hakkari Şubesi ise Twitter hesabından olayla ilgili açıklama yaptı. İHD'nin açıklamasında, “9 Ekim komplosuna karşı yapılmak istenen yürüyüşe karşı kolluk kuvvetlerinin uygulamış olduğu sert müdahaleler sonucu ÖHD Hakkâri Şube Başkanı Onur Düşünmez, HDP Yüksekova İlçe Başkanı Şoreş Diri göz altına alınmış, vekillere de şiddet uygulanmıştır. Kolluk şiddetinin sergilemiş olduğu hukuksuzluğa karşı gözaltına alınan HDP yöneticilerine ve milletvekillerine, ÖHD Şube Başkanına, HDP İlçe Başkanına yapılan bu saldırıyı kınadığımızı ve olayın takipçisi kalacağımızı kamuoyu ve basına bildiriyoruz” denildi.