İntiharların küresel bir sorun olmakla birlikte Türkiye’nin de temel bir gündemlerinden biri durumuna geldiğine dikkat çeken Yeşil Sol Parti Milletvekili Öznur Bartın; “Halk sağlığı açısından da önemli bir problem haline gelen intiharlar; derinleşen ekonomik kriz, artan işsizlik, yoksulluk, geçim sıkıntısı ve uyuşturucu madde kullanımı gibi nedenlerle son dönemlerde daha da görünür olmuştur. Bulaşıcı bir niteliğe de sahip olan intiharların, yoğun bir şekilde yaşandığı kentlerden biri de seçim bölgem Hakkari’dir” dedi.

Yaklaşık 275 bin nüfusa sahip olan Hakkâri’nin, yüzde 22,8 ile genç nüfus oranının en yüksek olduğu illerin başında geldiğini ancak gençlerin çoğunun işsizlikle mücadele ettiğini vurgulayan

Bartın şunları söyledi; “Kentte, son dönemlerde intihar vakalarında ciddi bir artış görülürken 2023 yılının ilk 6 ayında en az 11 intihar vakasının yaşandığı basına yansımış ve yaşanan intihar vakalarının büyük bir kısmı kadın ve gençlerden oluşmaktadır. Kentte yaşanan intiharlara dair en son haber, 16 Haziran 2023’te Hakkâri’nin Bulak Mahallesi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 23 yaşındaki A.K.Y. isimli bir kadının intihar ettiği yönünde olmuştur. A.K.Y.’den bir süre haber alamayan komşuları, polise haber vermiş ve daha sonra evde baygın bir şekilde bulunmuş ve hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirmiştir.

28 Mayıs 2023’te Hakkâri merkeze bağlı Bulak Mahallesi’nde T. Yaşar isimli kadın oturduğu apartmanın 5’inci katından atlayarak intihar ettiği iddia edilmiştir. 5 Mart 2023’te Hakkari’ye bağlı Kırıkdağ Beldesi’nde 20 yaşındaki Zilan Turan, evinde silahla intihar girişiminde bulunduğu ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği basına yansımıştır.

18 Mart 2023’te Hakkâri Merkeze bağlı Dağgöl Mahallesi’nde üniversite öğrencisi 21 yaşındaki V.Y.’in oturduğu binanın 5’inci katından atlayarak intihar etmiştir. Hakkâri Merkeze bağlı Sümbül Mahallesi’ndeki Tekser Konutlarında yalnız yaşayan Miran Altürk, 18 Mayıs 2023’te evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiştir. Kentte son dönemlerde intihar vakalarının yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerden biri de Şemdinli ilçesidir.

İlçede son 3 ay içerisinde 17,19 ve 25 yaşlarında 3 intihar vakasının yaşandığı öğrenilmiştir. 30 Mayıs 2023’te Şemdinli ilçesine bağlı Güzelkonak köyünde 17 yaşındaki Evliya Sala, eve yakın mesafede bulunan ahırda iple asılmış halde yaşamını yitirmiş şekilde bulunmuştur. Yine Şemdinli ilçesine bağlı Çalışkanlar köyü Üçgöz mezrasında 4 Haziran 2023’te 19 yaşındaki Ensar Töre’nin de evine yakın mesafede bulunan ahırda iple asılı halde bulunmuş ve yaşamını yitirmiştir.

Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

30 yaşındaki Kajin Dereli, 18 Mart 2023’te Yüksekova ilçesinde Esendere yolu üzerinde aracında yaşamını yitirmiş bir şekilde bulunmuştur. İddiaya göre Kajin Dereli, kafasına tek kurşun sıkarak intihar etmiştir. 20 Ocak 2023’te Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ifade vermek için adliyeye giden 26 yaşındaki Ferhat Atılgan, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini öğrenmesi üzerine adliyenin 3’ncü katından aşağı atlayarak intihar etmiştir. 20 Ocak 2023’te Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Köprülü köyünde yaşayan 32 yaşındaki Z.T isimli kadın, kendini iple asarak yaşamına son vermiştir. 25 Ocak 2023’te Hakkari’nin Bulak Mahallesi’nde oturan Murat C., 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak eşi Muhbet C.'yi evde boğazı kesik ve hayatını yitirmiş bir şekilde bulduğunu iddia etmiştir. Şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Muhbet C.’nin ölümü, intihar olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca son 5 yılda sadece Hakkari’nin girişinde İl Özel İdaresi’ne ait parkta 8 intihar girişimi olmuştur.”

Hakkari’de yaşanan intihar vakalarının sosyoekonomik, psikolojik ve tetikleyici diğer nedenlerinin araştırılması, ortadan kaldırılması ve benzer olayların yaşanmasının önlenmesinin hayati bir öneme sahip olduğunu ifade eden Bartın; “Ayrıca kentte intihar iddiasıyla yaşanan şüpheli ölümlerin aydınlatılması ve bu ölümlere dair etkin, adil, şeffaf bir yargı sürecinin işletilmesi amacıyla Meclis Araştırma komisyonu kurulması elzemdir” dedi.