Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı İstanbul Kartal Meydanı'nda düzenlenen “Emeğimiz, özgürlüğümüz için kayyıma geçit vermeyeceğiz” mitingi sürüyor. Mitingde, 3 Haziran'da görevden uzaklaştırıldıktan sonra yerine kayyım atanan ve 10 yıldır yargılandığı davadan ceza verilerek tutuklanan Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın mesajı okundu. 

690X390Cc Ist 29 06 2024 Kayyim Mitingi Mehmet Siddik Akis Mesaj 860X505

AKIŞ'IN MESAJI 

DEM Partisi'nin 'Ekmek ve Adalet' Kampanyası Tarım Mitingi ile Başlıyor DEM Partisi'nin 'Ekmek ve Adalet' Kampanyası Tarım Mitingi ile Başlıyor

Akış, 31 Mart yerel seçimlerine antidemokratik ve baskıcı bir ortamda girdiklerini ifade etti. Buna rağmen seçimden zaferle çıktıklarını belirten Akış, "Hiçbir zaman hiçbir kaygıya kapılmadan bedeli ne olursa olsun halkımıza olan sözümüzü yere düşürmemeye çalıştık. Bu sözümüz de mahkeme salonunda başımız dik bir şekilde ifade ettiğimiz barış, kardeşlik ve özgürlük sözüydü. Bugün de zerre kadar pişmanlık duymadığımızı belirtmek isterim” diye kaydetti. 

1 Ist 29 06 2024 Kayyim Mitingi Basin Aciklamasi29 860X505

2010 yılından beri davasının olduğunu ve belediye eşbaşkanı olduktan sonra dava sürecinin hızlandırıldığını vurgulayan Akış, devamında şunları belirtti: "Akabinde duruşma tarihinden 3 gün önce bir bahane ile gözaltına alındım tarafıma bildirilmeyen sıradan sebeplerle tutuklanarak Van Cezaevi’ne gönderildim. Buradaki durumumu da soracak olursanız sağlığım ve moralim çok iyidir. Halkımızın moralinin yüksekliği bizleri diri tutmaktadır. Bu süre zarfında partimizin, halkımızın ve siz değerli Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin kayyım rejimine karşı, gösterdiği takdire şayan duruşu yürekten kutluyorum. Halk iradesine yapılan darbe karşısında bugün bir araya gelen İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi güçlerini ve alanda olan olamayan tüm halkımızı özgür günlerde buluşacağımıza dair olan inancımla sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Kaynak: MA