Yeni Gelişmeler Ortaya Çıktı

'Satın alma' işlemini yapan Daire Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu, aynı birimin Genel Müdürü yapılarak, terfi aldı.

Ticaret Bakanlığı'nda sular durulmuyor. Bir önceki Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın eşi Hasan Pekcan'la birlikte sahibi olduğu Nanoksia Biyoteknoloji şirketinin 2020'de Ticaret Bakanlığı’na piyasa fiyatının 3-4 katına dezenfektan sattığı 16 Nisan 2021'de ortaya çıkmıştı.

Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alındı, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atanmıştı.

Halk TV yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü yazısında söz konusu sürecin ardından yaşananları yazdı:

TÜİK işsizlik verilerini açıkladı.. işsizlik düştü! TÜİK işsizlik verilerini açıkladı.. işsizlik düştü!

Terfi Şüphesi

"Günlerce Pekcan’ın şirketinin bakanlığına fahiş fiyatla dezenfektan satışı kamuoyunun gündemini meşgul ederken, bakanlıkta 'satın alma' işlemini yapan 'Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye' Daire Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu, aynı birimin Genel Müdürü yapılarak, terfi aldı."

Atama Kararları

Bolat yönetime gelir gelmez, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) n’daki memuriyetlerini takiben 10 Ağustos 2023’de Ticaret Bakanlığı’na Personel Genel Müdürü olarak Yasin Aydoğan’ı atamıştı."

Bilgileri Aktaran Yorum

Yılmaz yazılarında ayrıca Ticaret Bakanlığı’nda etkili konumların; gümrükleme mevzuatı ve işlemleri konusunda bilgisi sıfır olan sağlıkçı, turizmci, belediyeci elamanlarla doldurulduğuna yer vermişti. Yılmaz bugünkü yazısında ise son gelişmelere ilişkin şu bilgileri aktardı:

İstifa ve Atama

"Ticaret Bakanlığı’nda, bakan ve bakan yardımcılarından sonra en etkin bölüm olan 'Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı'na Ekim 2023 tarihinde atanan Dr. Muzaffer Saraç’ın bu yazımın üzerinden 5 gün sonra istifa ettiğini öğrendim. Bakanlığın mali konuları dahil kritik bölümlerinde 'imza yetkisine' sahip Stratesi Geliştirme Daire Başkanlığı’na Saraç’ın yerine, Personel Genel Müdür Yardımcısı Adil Yıldırım atanmış. Yıldırım hızıyla bir terfi!.. Yıldırım, Bolat’ın kadrosuna geçmeden önce AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nde memurdu." Artıgerçek