Başkan Akboğa: Kabus son bulsun! Başkan Akboğa: Kabus son bulsun!

İstanbul’da temaslarda bulunan Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe ve beraberindeki heyet, kentteki hukuk örgütleriyle bir araya geldi. Tekçe’ye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir ile çok sayıda partili eşlik etti. Çok sayıda hukuk örgütü temsilcisinin bulunduğu toplantıda, kayyıma karşı hukuki mücadelenin ortak zeminde yürütülmesi vurgusu yapıldı.
 
Tekçe, seçim sürecini diğer siyasi partilerle eşit koşullarda yürütmediklerini ifade ederek, iktidarın Colemêrg’e yönelik özel uygulamalar devreye koyduğunu söyledi. Tekçe, “İktidar halkın iradesini tehdit ve şantajla ele geçirmek istedi. İktidarın tüm baskı politikalarına rağmen halk iradesini ortaya koydu” dedi.
 
GÖZALTI DOSYASINDAN İŞLEM YAPILMADI
 
Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Serhat Çakmak, Mehmet Sıddık Akışı’ın emniyette olan bir soruşturma dosyası için gözaltına alındığını ancak 14 yıl önce başlatılan soruşturma davasından ceza verildiğini gözaltı soruşturmasına ilişkin işlem yapılmadığını ifade etti. 
 
TECRİT VE ÇÖZÜMSÜZLÜK VURGUSU
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatı Raziye Öztürk, “Bu kayyım politikası doğrudan Kürt sorunun çözümsüzlüğüyle ilgilidir. Kürt sorunun çözümsüzlüğü ise tecritle bağlantılıdır. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve buna bağlı olarak Kürt halkına uygulanan tecrit birbiriyle ilgilidir. Bu aynı zamanda Türkiye demokrasisi açısından da sorun teşkil ediyor. Kayyımı konuşurken aynı zamanda tecrit ve Kürt sorunun çözümsüzlüğüyle bağlantısını kurarak anlatmalıyız” şeklinde konuştu.  
 
‘HALKIN İRADESİ GASP EDİLİYOR’
 
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Ezgi Önal, “Halkın iradesi gasp ediliyor. İstanbul’dan yetki belgesi alınarak bu dosyaların içeriğini teşhir etmek gerekir” dedi.
 
Avukat Dayanışmasından Fırat Al ise bir iç savaş hukukunun devrede olduğunu kaydederek, “Eğer iç savaş hukuku tanımı yapmazsak bizi doğru sonuca götürmez. Düşman hukuku tahlili yapmadığımız zaman düzen içinde iyi şeyler de olabilir algısı yaratırız. Oysa düzen içinde iyi insan yok ve olmayacak. Bunu vurgulamak gerekiyor” diye konuştu. 
 
Hukuk örgütleriyle yapılan görüşmenin ardından Tekçe ve beraberindeki heyet iki günlük temaslarını sonlandırdı.