Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde

Kars’ta 3 yıl önce evlerinde ruhsatsız tabanca ile başından vurulan ve intihar ettiği öne sürülen 13 yaşındaki kız çocuğunun ailenin ‘namus meselesi’ bahanesiyle aldığı kararla öldürdüğü belirlendi. B.K.’nin gözaltına alınan babası ve ağabeyi tutuklandı, annesi ve iki kardeşi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Kız çocuğun öldürülmesi, 21 Aralık 2021'de Kars’ın Kağızman ilçesi Karabağ köyünde yaşandı. B.K.’nin evde bulunan ruhsatsız tabanca ile kendini başından vurduğu ihbarı üzerine adrese jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekibi, B.K.’nin öldüğünü tespit etti. B.K.’nin cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi. Cinayetle ilgili ifadelerine başvurulan aile fertleri, B.K.’nin intihar ettiğini ileri sürdü.

Dosya kapsamındaki delillerin yeniden incelenmesi ve elde edilen yeni bilgilerin değerlendirilmesi neticesinde; B.K.’nin babası M.K., annesi F.K., kardeşleri İ.K., M.K. ve B.K. gözaltına alındı. Gözaltındaki aile, ilk başta kızlarının intihar ettiğini iddia etti.

Ancak daha sonra, verilen ifadelerde B.K.’nin ailenin aldığı kararla ‘namus meselesi’ bahanesiyle öldürüldüğü ortaya çıktı.

İşlemlerin ardından sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan şüphelilerden baba M.K. ve ağabeyi İ.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Anne F.K. ve ağabeyi M.K. ile B.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (DHA)