Cumhur İttifakı ortaklarından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün yaptığı açıklamada, muhalefette olan 11 belediyenin ismini sayarak, 'mutlaka el değiştirmeleri' gerektiğini söyledi. MHP ve AKP, yerel seçim çalışmaları için şimdiden çalışma takvimi oluşturmaya başlarken, adaylıklar için kulis faaliyetleri de hızlandı.

İktidar destekçisi Milliyet'in yazarlarından Zafer Şahin, katıldığı canlı yayında, yerel seçimde büyükşehir belediye başkan adaylıkları için AKP'de konuşulanlara ilişkin şunları söyledi:

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -1:08
Fullscreen
İSTANBUL İÇİN CİDDİ HAZIRLIK YAPAN İSİMLER VAR: İstanbul’da aday olmak için çalışan, ciddi ciddi hazırlık yapan önemli isimler var. Çalışan derken ilk söyleyeceğim isim bu konuda bir çalışma yapıyor denilemez. Mesela Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul adayı olabileceği söyleniyor. Yine İstanbul’da Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Gökmen, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu… Biliyorsunuz ki AK Parti’nin İBB Meclisi’ndeki grup başkanvekili. Eski Çevre Bakanı Murat Kurum da yine adı geçenler arasında ancak enteresan bir biçimde Murat Kurum’un ismi Ankara için de geçiyor. Öyle bir durum var.


İDDİA DOĞRU ÇIKARSA KOCA İSTANBUL'A ERSOY ANTALYA'YA: Mesela Antalya’daki isim de önemli. Ben geçen hafta isim vermeden onu tarif ettim aslında 'turizm sektörünün yakından tanıdığı bir isim' diye, sonra o bugün ismi ile yazılmış. Antalya için de Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un isminin geçtiği söyleniyor. Eğer bu iddia doğru çıkarsa Fahrettin Koca İstanbul’a, Mehmet Nuri Ersoy da Antalya’ya aday gösterilirse bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl bir siyasi satranç oynadığını de bence gösterir. Eğer bu iddialar doğru ise…

KURUM'UN ADI GEÇİYOR: Ankara için Murat Kurum’un adı geçenler arasında. Onun dışında Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ismi geçenlerden. Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın ismi geçiyor. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın ismi geçiyor. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse. Hatta buna Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’u da ekleyebiliriz. Haliyle bu insanlar siyaset yapıyorlar Ankara’da ve onların da büyükşehir belediye başkan adayı olmak istemelerini ben çok normal görüyorum.

Ekrem İmamoğlu: Darbecilere Yol Verenler Sorumlu Tutulmalı Ekrem İmamoğlu: Darbecilere Yol Verenler Sorumlu Tutulmalı

SÜLEYMAN SOYLU ANKARA İÇİN KONUŞULUYOR: Şansları var mı olurlar mı olmazlar mı bilmiyorum ama şimdiden çok ciddi bir hareketlenme var. Hem İstanbul’da hem Ankara’da işte Antalya’yı da konuşuyoruz. Kulislerde konuşulan isimler böyle. En şanslı isimler için ise sanki bakanlar bence bir adım önde gibi bana öyle geliyor. Süleyman Soylu da Ankara için şanslı isimler arasında konuşuluyor.