Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Xirabêşeref köyünde 1993 yılında askerlerce evi basılan Ahmet Zenger (63), gözaltına alındı. Zenger’e, çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla 36 yıl hapis cezası verildi. Verilen hapis cezasının yatarı 4 Şubat’ta tamamlanan Zenger, Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle tahliye edilmedi. İdare ve Gözlem Kurulu, Zenger’in tahliyesini altı ay erteledi. Bir kez daha kurula çıkarılan Zenger’in tahliyesi, aynı gerekçeyle altı ay daha uzatıldı.

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -0:58
Fullscreen
‘AĞIR İŞKENCELER NEDENİYLE HASTALANDI’

Zenger, ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinde kurula çıkarıldığını ve infazının ikinci kez ertelendiğini söyledi. Zenger’in yeğeni Veysi Zenger, tanık beyanı üzerine amcasının tutuklandığını belirterek, şunları söyledi:

“Gözlerimizin önünde onlara ağır işkence yapıldı. Yapılan işkenceye daha fazla dayanmayan dedem, tepki göstererek evini yakmaya girişmesi üzerine işkence durduruldu. Yaklaşık 40 günlük gözaltı sırasında gördükleri işkence sonrasında mahkemeye çıkartılarak ceza verildi. Amcam tutuklandığında hiçbir hastalığı yoktu. Amcam midesinden üç kez ameliyat oldu. Epilepsi hastalığı baş gösterdi. Arkadaşların yardımı olmadan temel ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu hastalıkları yapılan ağır işkencelerden sonra çıktığını düşüyoruz.”


‘KEYFİ ŞEKİLDE İSTEDİĞİNİ TAHLİYE EDİYOR, İSTEMEDİĞİNİ TAHLİYE ETMİYOR’

Amcasının 30 yıllık cezasını 4 Şubat’ta tamamladığını ve tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Zenger, şunları kaydetti:

“4 Ağustos’ta amcama verilen altı aylık infaz yakma süresi bitiyor ve tahliye edilmesi gerekiyordu. Ancak telefon görüşmesinde geçen hafta yeniden kurula çıkarıldığını ve bir kez daha aynı gerekçeyle 6 ay daha infazının ertelendiğini aktardı. İnfazı ilk yakıldığında tahliyesine bir hafta kalmıştı. Koğuşlarına baskın yapılarak, hakaret ve fiziki şiddete maruz bırakıldılar. Sudan bahanelerle cezalar verilerek, infazı yakıldı. 30 yıldır sebepsiz ve ispatı olmayan bir şeyden tutukludur. Alındığında da çocuklarının arasında alındı. 30 yıldır içerdedir ne gibi bir suç işleyebilir ki? Sırf telefonda ailesine ‘pişman değilim’ dediği için altı ay infazı yakıldı. Kurul savcısıyla, müdürüyle bir olup, keyfi şekilde istediğini tahliye ediyor, istemediğini tahliye etmiyor. Bu kurul kendini mahkemenin yerine koymuş durumdadır. Bu hukuksuzluktur ve kabul edilemezdir.”

‘KÜRTLERE TAHAMMÜL EDEMİYOR’

Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Tutukluların infazlarının keyfi bir şekilde ertelendiğini ifade eden Zenger, “Eğer onlar gibi düşünseydi, tahliye edilirdi. Erdoğan Kürtlere tahammül edemiyor. Ama bilsinler bir gün onlara da adalet lazım olacaktır. Eğer adalet ve hukuk olsaydı, amcam şu an çocuklarının arasında olurdu” dedi.

Başta hasta tutuklular olmak üzere infazı ertelenen bütün tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapan Zenger, “Son nefesimize kadar tutuklularımızın yanında olacağız. Onlar suç işlemedi. Hukuki süreç ne ise hakkımızı arayacağız ve peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.(MA)