Hakkında açılan dava sebebiyle 4 Kasım 2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün uzun bir aradan sonra Kobanê Davası'nın 28. duruşmasında konuşacak.

31 Mayıs’ta aktif siyaseti bıraktığını açıklayan Demirtaş, uzun bir süredir ne konuşmuş ne de bir mesaj yayımlamıştı.

Medyascope'dan Ferit Aslan'ın haberine göre Demirtaş, Ankara’da görülecek olan duruşmaya Edirne Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanacak.

Ne olmuştu?

Genel seçimler sürecinde sık sık mesaj paylaşan Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum. Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum” demişti.

MTV Ödemelerinde Son Bir Hafta Kaldı! MTV Ödemelerinde Son Bir Hafta Kaldı!

Demirtaş, siyaset gündemini önemli ölçüde etkileyen mesajının devamında şöyle demişti:

“Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum. Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle.”