Mardin'in Nusaybin ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’deki askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına ilişkin davada jandarma özel harekat Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G.’nin Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayan yargılama sürecinde iki defa olay yerinde keşif yapılması yönünde karar kuran mahkeme, bir kez daha olay yerinde keşif yapamadı.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı tarafından 2 Haziran günü mahkemeye gönderilen yazıda, mahkeme heyetinin keşif yapılabilmesi için bölgede “güvenlik koşullarının uygun olmadığı” bildirildi. Mahkeme heyeti “güvenlik koşullarının sağlanamayacağı” gerekçesiyle yeniden olay yerinde keşif işlemini gerçekleştiremedi.

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -1:07
Fullscreen
12 YILDIR GÜVENLİK SAĞLANAMIYOR

Yurttaşlar Borç Yükü Altında: Yasal Takibe Düşenlerde Yüzde 70 Artış! Yurttaşlar Borç Yükü Altında: Yasal Takibe Düşenlerde Yüzde 70 Artış!

Dosyanın durumuna dair bilgi veren Avukat Erdal Kuzu, keşif kararının 12 yıldan bu yana yerine getirilemediğini ve her defasında aynı gerekçenin sunulduğunu söyledi. Yargılanan sanıkların jandarma olduğunu, yazının da jandarmaya yazıldığını kaydeden Kuzu şöyle konuştu:

“Öncelikle yargılananların da jandarma olması vesilesi ile yazının yazılması gereken yer Jandarma değil, Emniyet müdürlüğü. Ancak bölgenin jandarma bölgesi olması dolayısıyla yazı ısrarla jandarmaya yazılıyor. Sanıyorum ki, mahkeme bitene kadar da bu durum böyle devam edecek. Güvenliği sağlayacak olan kamu görevlileridir. 12 yıldır keşif yapacak bir mahkeme heyetinin güvenliğinin sağlanamayacağı iddia ediliyorsa, söyleyecek pek bir söz kalmıyor açıkçası” dedi.


BERAAT KARARI BOZULMUŞTU

Tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler hakkında verilen beraat kararı, Anayasa Mahkemesi’nin “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozulmuştu. Dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesinin ardından jandarma özel harekat Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G.’nin Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Eylül 2022’de yeniden yargılaması başlamıştı. (MA)