Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmeden önce Irak Yargıtay başkanıyla aynı odada otururken çekilmiş bir fotoğrafı yayınlandı. Dönemin mahkeme başkanı, idamından dakikalar önce Irak askeri istihbarat teşkilatı binasındaki bir odada çekilen fotoğrafın ayrıntılarını ve Saddam'ın son sözlerini anlattı.

Ergün Atalay'dan Asgari Ücrette Çağrı: 25 Yıldır Bu Kadar Büyük Bir Zorlukla Karşılaşmadım Ergün Atalay'dan Asgari Ücrette Çağrı: 25 Yıldır Bu Kadar Büyük Bir Zorlukla Karşılaşmadım

Fotoğrafta Saddam Hüseyin, elinde bir Kur’an-ı Kerim ile Irak Temyiz Mahkemesi eski başkanı Yargıç Munir Haddad'ın karşısında oturuyor. Yargıç Munir Haddad, 30 Aralık 2006'da çekilen fotoğraf hakkında Rûdaw'a konuştu.

RELATED VİDEO
Play Video
Haddad, "Bu fotoğraf 30 Aralık 2006'da Bağdat'ın Kazimiye bölgesindeki askeri istihbarat teşkilatı binasında, temyiz mahkemesinin Saddam Hüseyin aleyhindeki kararını okurken çekildi" dedi. Fotoğrafta Saddam Hüseyin'in üzerinde siyah bir palto, kafasında siyah bir şapka ve beyaz plastik kelepçe ile bağlı olan elinde ise Kuran-ı Kerim bulunuyor. Dönemin başsavcısı Munkiz al-Faraun içerideki bir koltukta oturuyor. Yargıç Haddad ise karşısında oturan Saddam Hüseyin'e temyiz kararını tebliğ ediyor.

Haddad, "Saddam’ın kararı duyduktan sonra çok öfkelendiğini ve ABD'yi hedef alarak işgalci olarak nitelendirdiğini, aynı şekilde İsrail, İran ve Kuveyt'i de suçladığını" söyledi. Kürt yargıç, "Saddam bize de sözlü saldırıda bulundu ve bizi işbirlikçilikle suçladı. Bir çok dış gücün ve devletin uşağı kendisi değilmiş gibi konuştu" dedi. Munir Haddad, "Saddam'ı idama götürürken elindeki Kur'an'ı alıp avukatı Awad Ahmed Bender'e verdiklerini" belirtti.


28 Nisan 1937'de Salahaddin vilayetine bağlı Tikrit ilçesi Uce köyünde doğan Saddam Hüseyin, 35 yıl boyunca iktidarda kaldı. İktidarı döneminde başta Kürtler olmak üzere Irak halkına karşı tarihin en büyük zulüm ve katliamlarını uyguladı. ABD'nin 2003'teki Irak işgaliyle devrilen Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006'da idam edildi. (DIŞ HABERLER)