Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Taksim’de bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği binası önünde asgari ücrete ilişkin protesto eylemi düzenlemek istedi. Eski HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Çiçek Otlu ve İskender Bayhan eyleme destek verdi.

Polis eylem alanına gelen kişileri abluka altına aldı. Polis eylem için alana gelen öğretmenleri ters kelepçeyle gözaltına aldı. Yoldan geçen bir kişi polislere tepki gösterdiği için eylemcilerle beraber gözaltına alındı.


Eylemciler “öğretmene değil patronlara barikat” sloganları attı. Polisler basını da abluka altına aldı.


‘BİAT ETMEYECEĞİZ’

Yeni milli eğitim bakanın açıklamalarına dikkat çekilen açıklamada “Yusuf Tekin kısaca diyor ki ben sermayenin bakanıyım ve patronlar ne derse onu yaparım. Buradan patronlara ve onların bakanına tekrar sesleniyoruz: ‘Özel sektör öğretmenleri bu bozuk düzene biat etmeyecek” ifadelerine yer verildi.

‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET’

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın üye sayısının arttığına değinilen açıklamada, “Bu sayı katlanarak artmaya devam edecek. Özel sektör öğretmenleri artık örgütlü ve biliyoruz ki örgütlü ve direnen öğretmenlerin karşısında hiçbir patron duramaz! Öğretmenleri sefalet ücretlerine mahkum edemeyeceksiniz. Taban maaş talebimizde haklıyız ve ısrarcı olmaya devam edeceğiz. ‘eşit işe eşit ücret’ şiarımızı dilimizden düşürmeyeceğiz, aynı mesleği yaptığımız meslektaşlarımızla aynı haklara sahip olacağız. 2014 yılında kaldırılan taban maaş hakkımızı geri alana kadar bu konudaki mücadelemize devam edeceğiz. Asgari ücretle çalışmayı reddediyoruz, asgari ücretin altına çalışmaya isyan ediyoruz! Toplu sözleşme hakkımızı söke söke alacağız” sözlerine yer verildi.

Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

‘YAZ TATİLLERİNDE ÖĞRETMENLERİ AÇLIĞA MAHKUM EDEN SÖZDE SÖZLEŞME’

“Binlerce eğitim emekçisinin emeğinin sizler tarafından ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz! Belirli süreli iş sözleşmesini, yaz tatillerinde öğretmeni açlığa mahkum eden sözde ‘on ay’ sözleşmelerini ortadan kaldıracağız. İhbar ve kıdem tazminatı, ek ders ücretleri, doğum izni gibi haklarımızı alacağız ve öğretmenin onurunu zedeleyen, ötekileştiren her türlü ayrımcılığın karşısında duracağız. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası kurulduğu günden bu yana binlerce öğretmenin sesi oldu ve olmaya devam edecek. Sendikal mücadele veren arkadaşlarımızı işsiz bırakarak bize gözdağı veremezsiniz. Sizden de bizi yolumuzdan çevireceğini düşündüğünüz ayak oyunlarınızdan da korkmuyoruz! Öğretmenler sizin köleniz değil. ‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz. Öğretmen ders verir.’. Mücadele dersini biz öğretmenler vereceğiz ve siz bu dersten geçemeyeceksiniz. Haklar yasalardan önce gelir.

İçişleri Bakanlığı, Turgut Altınok'a yönelik soruşturma başlattı İçişleri Bakanlığı, Turgut Altınok'a yönelik soruşturma başlattı

‘MÜCADELEDEN VAZGEÇEMEYECEĞİZ’

“Patronların yasalarına karşı emeğin yasasını savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Sendikamız özel sektör eğitim emekçileri bütün haklarını alana kadar mücadeleden vazgeçmeyecek ve bu yolda da bütün bedelleri ödemeye hazırız. Bir gün paranın iktidarı yıkılır ve siz tarihin çöplüğünde yerinizi alırsınız. Biz savunduğumuz yüce değerlerle her zaman burada olacağız. Eskisi gibi olmayacak. Sendikamız var! Yaşasın Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası.”

SERBEST BIRAKILDILAR

Gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyesi öğretmenler, yapılan kontrollerin ardından serbest bırakıldı.