Demokratik Suriye Meclisi (MSD) heyeti, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joey Hood ve ABD Dışişleri Bakanı Suriye Dosyası Sorumlusu Ethan Goldrich ile görüştü. MSD tarafından yapılan yazılı açıklamada görüşmenin Washington’daki ABD Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleştiği belirtildi.

İki tarafın Suriye dosyası ve krizinin çözüm yolu üzerine tartışıldığı belirtildi. Açıklamada, Joey Hood’un İlham Ehmed öncülüğündeki MSD ve Özerk Yönetim heyetine, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri ile Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasındaki işbirliğinin terörün tamamıyla ortadan kaldırılıp bölge güvenliğine ulaşıncaya kadar devam edeceğini söylediği kaydedildi.

Joey Hood, ABD güçlerinin, IŞİD’in tamamen bitirilinceye ve Suriye krizinin çözümüne kadar Suriye’de kalacağını belirtti. Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Suriye krizi üzerine siyasi çözüm ve uluslararası çalışmalar tartışıldı. Joey Hood uygun bir zemine ihtiyaç duyulduğunu ve siyasi bir çözümün gelişmesi için çatışmalı olan bölgelerdeki istikrarın sağlanması gerektiğini kaydetti. ABD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin alt yapısını güçlendirip bölgenin güvenliğini sağlamak için Özerk yönetime ekonomik destek vereceğini bildirdi.”

Kiracılara Kötü Haber: "Ev Sahipleri Yeni Yöntemler Deniyor" Kiracılara Kötü Haber: "Ev Sahipleri Yeni Yöntemler Deniyor"

Öte yandan Ethan Goldrich 20 Eylül’de göreve geldikten sonra ilk defa Suriye heyet ve temsilcileriyle toplandı. Öte yandan ABD’nin Kuzey ve Doğu Suriye temsilcisi David Bronstein’in de toplantıda hazır bulunduğu aktarıldı. (MA)