HDP ve muhalefet partileri Kürt sorunun çözümünde adres olarak Meclis’i gösterirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” sözleri ve iktidar ortağı Devlet Bahçeli’nin “Kürt sorunu yoktur. Var diyen namerttir” demesi muhafazakar Kürtlerin de tepkisine neden oldu.

İlginizi Çekebilir
Bakan Kasapoğlu'ndan yurt açıklaması: Açık ara en güçlü altyapı bizde
Bakan Kasapoğlu'ndan yurt açıklaması: Açık ara en güçlü altyapı bizde
Cumhuriyet gazetesinde Barış Pehlivan, bugünkü yazısında Hür Dava Partisi’nin (HÜDAPAR) bu açıklamalar karşısında tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pehlivan’ın yazısının bazı bölümleri şöyle:

“Cumhur İttifakı’nın iki liderinin ortak dilini Demirtaş’ı ve HDP’yi suçlarken de görüyoruz. Bunu yaparken de Kobani olaylarını hatırlatıyorlar.

Peki...

Kobani olaylarının tarafı olan, yani kendi üyeleri hayatını kaybeden Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) ne diyor bu duruma? Yani, muhafazakâr Kürtler, “Kürt sorunu” tartışmalarına nasıl bakıyor?

Özel'den 'erken seçim' vurgulu net mesaj: "Kimse muhalefetten yumuşama beklemesin" Özel'den 'erken seçim' vurgulu net mesaj: "Kimse muhalefetten yumuşama beklemesin"

Yanıt için HÜDAPAR’ın yayın organı Doğru Haber’e göz atmak yeterli.

Baktım pazar günkü gazeteye...

Partinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun sözü manşete çıkarılmıştı: “Sorundan beslenenler çözüm istemiyor.”

Sadece o mu? Parti yöneticisi de olan yazarları da günlerdir bu konuyu tartışıyordu.

Biri şöyle diyordu:

“Milliyetçi, ırkçı ve inkârcı çevrelerin hâlâ inkârcı bir zihniyetle meseleye yaklaşmaları belki anlaşılır bir durumdur. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’nın da aynı söylemlere destek vermesi ve meseleyi yok sayması doğrusu anlaşılabilir bir durum değildir.”

Bir diğeri şöyle yazıyordu:

“Kürt meselesinin çözümünün en güçlü adresi siyaset kurumu olmasına rağmen Meclis’teki bu partilerin, Kürt meselesine ‘inkâr ve kullanışlı aparat’ çerçevesinde yaklaşarak kayıkçı kavgasına tutuşması kabul edilemez bir durumdur.”

Varmak istediğim nokta şu:

AKP, HDP’ye oy veren Kürtleri kazanmak bir yana, oyuna talip olduğu muhafazakâr Kürtleri de kaybediyor.