Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Onur Düşünmez, Hakkari’deki sağlık sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirdi.

Bakan Yerlikaya duyurdu.. Hakkari'de 221 Kilogram Kaçak Altın Ele Geçirildi Bakan Yerlikaya duyurdu.. Hakkari'de 221 Kilogram Kaçak Altın Ele Geçirildi

Meclis’te söz alan Düşünmez, “İktidar sağlıkta devrim yaptığını öne sürüyor ama o devrim nedense Hakkari'ye uğramadı. Hakkari'deki hastaneler hastalara ile müdahaleyi yapabilecek yada tedavi edebilecek donanıma sahip değil. Acil hastalar Van'a sevk edilmek zorunda kalıyor. Sevk süresi hastaların sağlığına önemli ölçüde zarar vermekte. Bu durum, vefat ve kalıcı hasarlara sebebiyet veriyor. Hakkari’deki bir hastanın 3-4 saatlik bir yolculuktan sonra Van’a getirilmesi, sağlık hakkına erişime önemli bir engel teşkil ediyor. Derecik’ten Hakkari’ye geçmek zaten 3 saat iken, Hakkari’den de Van’a 3-4 saat içinde insanlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Hakkari ve ilçelerinde birer devlet hastanesi bulunuyor. 2’nci basamak olmaları dolayısıyla ileri müdahale kapasiteleri yok” dedi.