İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hakkında sosyal medyada yayılan 'Öcalan videosu' nedeniyle resen başlatılan soruşturmanın ardından TELE 1'in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ gözaltına alındı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı, “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddialarından başlattı.

NE OLMUŞTU?

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Merdan Yanardağ'ın TELE 1 ekranlarında "Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Ailesi ve avukatı ile bile görüşemiyor. Böyle bir düzen olur mu? Abdullah Öcalan; çok kitap okuyan, siyaseti doğru okuyan, doğru çözümleyen son derece zeki bir kişidir" ifadelerini kullandığı video sosyal medyada yayıldı.

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -1:15
Fullscreen
YANARDAĞ YALANLADI

Yanardağ sonrasında videoların montaj olduğunu, çözüm sürecine dair sözlerinin kesilip biçildiğini açıkladı.

Yanardağ, sosyal medya hesabından, "Düşkün M.Ali Çelebi, AKP'nin Öcalan ile başlatmak istediği yeni çözüm sürecini (Ensarioğlu'nun açıklamalarına bakın) eleştirdiğim programdan, kesip biçerek hazırladığı video ile muhabirlik yapıp, partisine yaranmaya çalışmış. Troller de üzerine atlamış. Hadi oradan montajcılar* dedi.


RTÜK TELE 1 HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

Bun karşın RTÜK Başkanı Şahin ise, sosyal medya hesabından, "Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." paylaşımı yaptı.

Yanardağ da "Ebubekir Bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo'yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP milletvekili Galip Ensarioğlu'nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın" diye yanıt verdi.

'KUMPAS OPERASYONU'

Yanardağ ayrıca şu açıklamayı da yaptı:

TGC, Dört Gazeteciye Yönelik Hedef Gösterilmesini Sert Bir Dille Kınadı TGC, Dört Gazeteciye Yönelik Hedef Gösterilmesini Sert Bir Dille Kınadı

"TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

"Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı. Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da “Suçu ve Suçluyu Övme” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddialarından soruşturma başlatmıştı.