Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin dün Rojava'da gerçekleştirdiği SİHA saldırısına tepki gösterdi. Beştaş, seçim sürecine dair de değerlendirmelerde bulundu.

'YALANLAR MAALESEF SEÇİM ÇALIŞMALARININ ODAĞINDA OLDU'

Beştaş, iktidarın seçimlerde her türlü olanağı fütursuzca kullandığını ve hiçbir hukuk kurallını tanımadığını, buna rağmen de seçimi "kazanmadığını" söyledi: "Kazanma dedikleri 1,5-2,5 puanlık fark yeni ortakları ile birlikte toplumsal meşruiyeti bulunmayan bir sonuçtur. Bütün dünyada Türkiye kamuoyu da biliyor ki seçim döneminde asla adil bir seçim yapılmadı ve muhalefete karşı her türlü ilkesiz, fütursuz, sınırsız her türlü sahtekarlıklar, yalanlar maalesef seçim çalışmalarının odağında oldu."


‘MÜCADELEMİZİ SAHADA SÜRDÜRECEĞİZ’

Yeşil Sol Parti'nin yeni yasama döneminde muhalefetin odağı olacağını söyleyen Beştaş, şu ifadeleri kullandı: "Bu konuda aktif, etkin halk yararına, toplumun beklentilerini karşılayan gerçek sorunların konuşulup tartışıldığı, hakikatlerin gizlemediği, yalanla mücadele edeceğimiz bir parlamento dönemi olacak. Tabii ki burada toplumla birlikte toplumsal dinamiklerle birlikte sahada mücadelemizi sürdüreceğiz. İktidar şunu unutmasın ki; toplumun yarısı bütün bu hukuksuzluklara rağmen kendilerine onay vermemiştir. Ülkeyi ikiye bölmek, kutuplaştırmak, nefret iklimini yaygınlaştırmak toplumun yararına değildir; geleceği daha da belirsiz hale getirmektir. Bizim iddiamız geleceği görülebilir, şeffaf ve güvenli hissedeceği yurttaşların yaşayacağı bir Türkiye yaratmaktır. Barış içinde hakikaten kardeşçe bir yaşamın temellerini atmaktır. Bunun için biz var gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz."

'ASGARİ ÜCRET ERDOĞAN'IN LÜTFU GİBİ YANSITILIYOR'

Dün açıklanan asgari ücrete de değinen Beştaş, “meselenin” doğru tartışılmadığını belirterek şöyle dedi: "Kaç lira olacağı pazarlıkları, sendika temsilcileri bunun üzerinden haftalardır kamuoyu meşgul ediliyor. Sanki Erdoğan'ın işçilere, emekçilere gönlünden kopan bir para gibi bir lütuf olarak kamuoyuna yansıtılıyor, ama gerçekler bambaşka. Bu lütuf meselesini biraz önce güçlü bir şekilde gördük. Biz meseleyi farklı şekilde görüyoruz. Bu önemli ama gündemi neden bu kadar meşgul ediyor? Çünkü çalışan nüfusun neredeyse yarısı asgari ücretli olarak çalışıyor. Asgari ücrete mahkum edilmiş bu toplumun yarısı olma gerçeğini görmek zorundayız. Bu temel meseledir. Önce neden toplum asgari ücretle çalışıyor, neden buna mecbur bırakılıyor, bunu güçlü bir şekilde tartışmamız gerekiyor. Bu ücret 11 bin 402 lira olarak belirlendi, sefalet ücretidir. Emekçilere reva görülen 11 bin 402 lirayı kabul etmiyoruz, Yeşil Sol Parti olarak. Milyonlarca emekçi bu asgari ücretle açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiştir.”

'ÇANTA PARASINDAN AZ'

Beştaş, parti olarak asgari ücretin en az 16 bin 250 lira olması gerektiğine dair uyarıda bulunduklarını ve uyarılarını tekrarladıklarını söyledi. Asgari ücretin “temel ücret” olarak dayatıldığını ve bu durumun değişmesi gerektiğini ifade eden Beştaş, aksisinin sömürü olduğunu belirtti:

"Her türlü sömürüye karşı olan bir parti olarak insanın doğayı kâr uğruna sömürmesini de insanın insanı sömürmesini de, emeğin sömürülmesine de sonuna kadar karşıyız. Bu para sabun köpüğü gibi uçup gidecek, gelen zamlar mutfak masrafları, akaryakıt ve her türlü zam karşısında bu ücretin bir ay sonra bir anlamı kalmayacak. Bu asgari ücret pazarlığı yapanların, bunun çok iyi bir rakam olduğunu söyleyenlerin mutfak alışverişini kendilerinin yapmasını öneriyoruz ya da arabaya 300 km için yakıt alsınlar bakalım ne kadar seyahat edebilecekler. Yani bu şişirmiş verilerle toplum nezdinde güvenilirliği tartışılan TÜİK rakamlarıyla yapılan bu değerlendirmeyi kesinlikle rasyonel bulmuyoruz. Bu para, bazılarının koluna taktığı çantaya yetecek düzeyde değildir.”

ROJAVA'DAKİ SİHA SALDIRISINA DİKKAT ÇEKTİ

“Toplumun taleplerine kulak tıkayanlara, gerçek sorunları hatırlatıyoruz” “Toplumun taleplerine kulak tıkayanlara, gerçek sorunları hatırlatıyoruz”

Beştaş, Kürt sorununun çözülmemesine rağmen çözüldüğüne dair söylemlerin milyonlarca Kürt yurttaşı yaraladığını dile getirdi: “Bu milyonlarca Kürt yurttaşı uzaklaştırıyor ve birlikte yaşama duygusunu, geleceği, güvensiz hale getirmekten başka bir iş yapmamış oluyorsunuz, kutuplaştırmaya artırıyorsunuz. Dün bir suikast işlendi. Nerede? Silahlı insansız hava aracıyla Kuzey Doğu Suriye'ye bağlı Qamişlo Kantonunda aracın içinde bulunan Kantonun Eş Başkanı Yusra Dewrêş, Eş başkan yardımcısı Lima Sivaş ve şoför Firat Tuma katledildi. Bu uzayda da olsa Kuzey kutbunda da olsa dünyanın neresinde olursa olsun, bir Kürdün yaşamasına tahammülsüzlüktür. Kürtlerin kendi kendini yönetmesine tahammülsüzlük ve tanımamadır. İşte Kürt sorunu budur.”

'SURİYE'DE CENEVRE SÖZLEŞMESİ İHLAL EDİLİYOR'

AKP’nin Suriye'nin kuzeydoğusuna saldırı düzenlemek istediği yorumunu yapan Beştaş, "ABD ve Rusya’nın izin vermemesi nedeniyle saldırının düzenlenemediğini, AKP’nin sivillere yönelik suikastlara başvurduğunu ve bu durumun sistematik bir hal aldığını" söyledi:

"Peki bu Kuzey Doğu Suriye’ye ilişkin meselede hukuki bir dayanak var mı? Bu suikastlar nerede işleniyor? Kürdistan Bölgesel Yönetiminde, Irak'ta, Hewler ve Süleymaniye'de bir de Kuzey Doğu Suriye’de, Rojava’da. İsveç'te, Almanya’da oluyor mu? Olmuyor! Neden? Çünkü oralarda hukuk devleti var. Orada başka bir sistem buradan orayı vuramıyor ama Kuzey Doğu Suriye’yi rahatlıkla SİHA’larla bir sivil kadını, demokratik bir meşruiyetle seçilmiş bir yöneticiyi ve yardımcısını SİHA vuruyor. Buna hukuk mu diyeceğiz, hayır diyemeyiz. Burada meşrulaştırmaya çalışıyorlar bu cinayetleri. Hukuk ne diyor? Cenevre Sözleşmesinin 4’üncü ek protokolü ne diyor? Sivil siyasetçilere, sivil nüfusa yönelik saldırıdır. Savaşlarda sivillere dokunulmaz. Silahlı değilse bir silahlı eyleme girilmemişse o sivildir, hele hele seçilmiş bir yöneticisiyle bu sivildir. Burada insancıl hukuk belgeleri yok sayılıyor.”

HEVRİN HALEF SUİKASTINI HATIRLATTI

Beştaş, daha önce Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Halef'in öldürüldüğü suikastı anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

"BM, bu konuda daha sonra bir bildiri yayınladı. Dedi ki Türkiye’nin gözetiminde olan Ahrar'uş Şarkkiye örgütü mensuplarının yaptığına dair somut veriler olduğunu, bu infazın savaş suçu kapsamında olduğunu BM ifade etti. Aynı raporda bu savaş suçundan Türkiye’nin de sorumlu tutulabileceği not edildi BM kararında. Bütün bu tespit ve belgelere rağmen Hewrin Xelef’in faili Ebu Hatim Şakra 6 Haziran tarihinde Mardin Artuklu üniversitesinden mezun oldu, Türkiye’ye ait bir devlet üniversitesinden mezun oldu. Neymiş katil Türkiye’de bir üniversiteden mezun oluyor BM raporuna rağmen Türkiye BM'nin üyesi. Burada sadece Türkiye sorumlu değil BM ve uluslararası toplum ve mekanizmalarda bundan sorumludur. Burada katledilen Kürtlerdir, Kürt kadınlarıdır. Kadınların hedef seçilmesi de ayrıca tartışılmalıdır. Çünkü bu Kürt kadın mücadelesine de ayrı bir yönelimin olduğunu ifade ediyor. İki hafta önce Mardin Artuklu’ya ilişkin bu mezuniyet kamuoyunda yer aldı ve hak ettiği tartışmayı yaratamadı kimse demedi ki bir kadın siyasetçi katleden kişi nasıl Türkiye’de üniversite okuyabilir. Böyle bir hukuk sistemi olabilir mi?”

'IŞİD'E TEK BİR OPERASYON YAPMAYACAKSINIZ...'

Beştaş, Türkiye'nin Suriye politikasına eleştirilerini sürdürerek, "Bağdadi'yi ABD vurdu sizin sınırın ötesinde görüş mesafesinde. Size haber vermeden vurdu çünkü size güvenmiyordu. IŞİD ile işbirliğiniz konusunda ciddi şüpheleri vardı ellerinde veriler vardı. Rojava’da Suriye’de hangi askeri eylemleri sivil katliamları bu öldürdüğünüz kişilerden ziyade IŞİD’lilerin yapmış olabileceğini sordunuz mu hiç. Hunharca kadınları köle pazarlarında satan katliam yapan bir IŞİD uluslararası barbarlığın simgesi olan bir örgüte tek bir operasyon yapmayacaksınız gidip demokratik siyaset yapan, sivil siyaset yapan halkların oylarını alan kişiyi kendi ülkeniz dışında katledeceksiniz. İşte bu tam da Kürt düşmanlığıdır, nerede olursa olsun Kürtlerin statüsüne, diline, kültürüne, varlığına, düşmanlık yapmaktır” dedi.

GALİP ENSARİOĞLU'NA 'ÇÖZÜM' TEPKİSİ

Beştaş, AKP’li Galip Ensarioğlu’nun Kürt sorununun çözüldüğüne dair sözlerine, şu sözlerle tepki gösterdi: “Kürt çocuklarının panzer altında ezilmesini mi çözdün, Medeni Yıldırım’ın katillerinin elini kolunu sallaya sallaya dolaşmasını mı çözdün? Hala Kürtçe tiyatroların kaymakamlarca yasaklanmasını mı, Kürtçe tabelaların asılmasının yasaklanmasını mı çözdün? Hala Kürt dilinin yasaklılığını mı çözdün?”

'YEREL SEÇİMLERDE ADAY ÇIKARMAK İÇİN KARAR ALMAMIZA GEREK YOK'

Beştaş, toplantıda yerel seçimlerde aday çıkarıp çıkarmayacaklarına da değindi. Beştaş, “Kendi adayımızı çıkarmak için karar almamıza gerek yok. Aksini yaparsak, çıkarmazsak karar alırız. Bunu dün bir kaç yere söyledik. Biz niye aday çıkarmayalım, biz bir partiyiz, iddiamız büyük, muhalefetin odağı olacağız ve Türkiye’de demokratik bir muhalefeti sonuna yükselteceğiz. Adayımızı çıkarmama gibi bir durum yok. İstanbul’da biz milyonlarca oy alıyoruz, Ankara’da da yüzbinlerce oy alıyoruz. Bir partinin işleyişi ve seçimlerin önemi nedeniyle aday çıkarırız. Tabii ki partimizin yetkili kurulları yeni gelişmeler olursa bunu değerlendirir, varsa çıkarmama ihtimali o zaman açıklanır. Ama şu an bizim parti kurullarımızda bu tartışılmamış, söz konusu edilmemiş. Biz şu anda konferansa ve kongremize yoğunlaşmış durumdayız” dedi. (MA)