Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta ulaştırma alanında düzenlemeler içeren “Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşülecek. Ayrıca, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi de Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda sunum yapacağı hafta, öte yandan İliç Araştırma Komisyonu da Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’ni (TMMOB) dinleyecek.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

AKP’nin Meclis’e sunduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik yaparak, yeni düzenlemeler getiren “Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi” Çarşamba günü Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. Kanun teklifine göre, eğitim fakültelerinden mezun ve Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) de başarılı olmak öğretmen ataması için yeterli olmayacak. Aday öğretmenler, kurulacak Milli Eğitim Akademisi’nde başarılı olurlarsa sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. Müfettişlerce yetersiz bulunan kadrolu öğretmenler ile yönetici adayları, akademide eğitime alınacak. Eğitimde başarısız olan öğretmenler, başka kadrolara atanacak. Öğretmenlere karşı işlenen "kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında" cezalar "yarı oranında” artırılacak. Öğrenciler ve okulla ilgili ses ve görüntüleri paylaşan öğretmen ve yöneticilere kınama cezası verilecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen kariyer basamakları ile ilgili hüküm de teklifle yeniden düzenleniyor. Buna göre, öğretmenlik mesleği; “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç kariyer basamağından oluşacak. Öğretmenlerden; öğretmenlikte en az on yıl hizmeti olan, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan ve akademi tarafından uzman öğretmenlik için düzenlenen eğitimi tamamlayanlara uzman öğretmen unvanı verilecek.

İLİÇ KOMİSYONU TMMOB’U DİNLEYECEK

Erzigan’ın Licik (İliç) ilçesinde meydana gelen maden faciası için kurulan “Maden Kazasını Araştırma Komisyonu” da 3 Temmuz Çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, TMMOB dinlenecek. Toplantıda, Maden Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası’ndan yetkililer sunum yapacak. Komisyon 3 Temmuz Çarşamba günü yapacağı toplantıda ise farklı üniversitelerden akademisyenleri dinleyecek. 

9’UNCU YARGI PAKETİ

AKP tarafından hazırlanan ve bir süredir içeriğiyle ilgili tartışmalar yaşanan 9’uncu Yargı Paketi’nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniliyor. AKP kulislerinde, yargı paketine birkaç madde daha eklenebileceği, kamuoyunda tepki yaratan “etki ajanlığı" yerine “casusluk” suçlarıyla ilgili bir düzenlemeye yer verilebileceği ifade ediliyor. Yapılan çalışmalarda "Türkiye'de devletin güvenliği aleyhine yabancı bir devlet ya da organizasyonun çıkarları veya talimatları" çerçevesinde suç işleyenler ile istihbari faaliyette bulunanların "casuslukla" suçlanması üzerinde duruluyor.

SOKAK HAYVANLARI

Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak

Sokak hayvanlarıyla ilgili düzenleme üzerindeki tartışmalar sürerken; taslağın bu hafta sonuna kadar oluşturulacağı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı öngörülüyor.  AKP, kanun teklifini tatile girmeden Meclis gündemine getirmeyi planlıyor. Hayvanseverlerin “uyutma, öldürme ve ötanazi” tepkisi üzerine Veteriner Hizmetleri Kanunu’ndaki “hastalıklı, saldırgan, kuduz riski taşıyan sokak hayvanlarına ötanazi uygulanması” hükmüne barınaklardaki hayvanların da dahil edilmesi formülü üzerinde durulurken, hayvanlarını sokağa atanlara ve kaçak üretim yapıp, yavruları sokağa atanlara 50 bin lira ceza verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: MA